Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • American Fiction

    ★★★★★

  • The Orange Years: The Nickelodeon Story

    ★★★★★

  • The Holdovers

    ★★★★½

  • BlackBerry

    ★★★★½

  • Untold: Crime & Penalties

    ★★★★½

  • Poor Things

    ★★★★

  • Bullet Train

    ★★★★

  • Killers of the Flower Moon

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Werewolves Within

    ★★★★

  • I Used to Go Here

    ★★★½

  • The Iron Claw

    ★★★

  • How It Ends

    ★★★

  • Eat Wheaties!

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 21 Films logged
  • 10.5 Average per month
  • 2.6 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Everything Everywhere All at Once

Jan 1

Last Film

American Fiction

Feb 20

Genres, countries & languages

Comedy
13 films
Drama
11 films
Sci Fi
4 films
Action
3 films
History
3 films
Thriller
3 films
Documentary
2 films
Crime
2 films
Fantasy
2 films
Horror
2 films
USA
21 films
Canada
2 films
UK
2 films
Finland
1 film
Ireland
1 film
English
21 films
Sci Fi
Average 3.88
Comedy
Average 3.42
Drama
Average 3.41
USA
Average 3.65
English
Average 3.65

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2024 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 6

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Unicorn Store
Average weighted rating:

2.8

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Eat Wheaties!
Average weighted rating:

3.0

Films loganrockmore watched in 2024

  • American Fiction
  • The Holdovers
  • Killers of the Flower Moon
  • Untold: Crime & Penalties
  • How It Ends
  • tick, tick...BOOM!
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Poor Things
  • RoboCop
  • BlackBerry
  • The Iron Claw
  • The Orange Years: The Nickelodeon Story
  • Werewolves Within
  • The Wonderful World of Mickey Mouse: Steamboat Silly
  • A Quiet Place Part II
  • I Used to Go Here
  • Unicorn Store
  • Eat Wheaties!
  • Adventureland
  • Bullet Train
  • Everything Everywhere All at Once

World map

Highly rated films loganrockmore is yet to see

  • The Zone of Interest
  • Red Rooms
  • The Monk and the Gun
  • Bramayugam
  • The Master and Margarita
  • Inshallah a Boy
  • Manjummel Boys
  • Here

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more