Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Variety

Variety

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Trailer Park Boys: Say Goodnight to the Bad Guys

Trailer Park Boys: Say Goodnight to the Bad Guys

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
While We're Young

While We're Young

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A Slightly Pregnant Man

A Slightly Pregnant Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bigbug

Bigbug

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Price of Family

The Price of Family

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Streetwise Revisited: Rat

Streetwise Revisited: Rat

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tiny at 20

Tiny at 20

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Thousand Suns

A Thousand Suns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beer Is Cheaper Than Therapy

Beer Is Cheaper Than Therapy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ten Dollar Death Trip - Inside the Fentanyl Crisis

Ten Dollar Death Trip - Inside the Fentanyl Crisis

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Angel Falls Christmas

Angel Falls Christmas

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cronos

Cronos

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry