RSS feed for Patrick

Patrick has logged 412 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked Weapon

Naked Weapon

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Lokis. A Manuscript of Professor Wittembach

Lokis. A Manuscript of Professor Wittembach

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek: Renegades

Star Trek: Renegades

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Count Yorga, Vampire

Count Yorga, Vampire

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lurking Fear

Lurking Fear

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invisible War

The Invisible War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pregau

Pregau

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Operation Titian

Operation Titian

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Transsiberian

Transsiberian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Point Blank

Point Blank

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Mad Foxes

Mad Foxes

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Best Years

Your Best Years

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Martyrs: Chroniques organiques

Martyrs: Chroniques organiques

2009
×
Edit this entry  
13
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Go in the Woods

Don't Go in the Woods

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Immortal One

The Immortal One

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Living Dead 3

Return of the Living Dead 3

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Signal

The Signal

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Astro-Zombies

The Astro-Zombies

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bittere Unschuld

Bittere Unschuld

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hedi Schneider Is Stuck

Hedi Schneider Is Stuck

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fear of 13

The Fear of 13

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Villain

The Villain

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legend

Legend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Commando

Commando

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waxwork II: Lost in Time

Waxwork II: Lost in Time

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry