Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Lois Duncan

Lois Duncan

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Lois
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Lois’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad 2021

    ★★½ Rewatched 22 May 2023

    ready for barbie

  • Mustang

    Mustang 2015

    ★★★★ Watched 22 May 2023

    god was i on edge

  • Single White Female

    Single White Female 1992

    ★★★ Watched 12 May 2023

    the horrors of finding a decent flatmate

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums 2001

    ★★★★★ Rewatched 03 May 2023

    rock and roll 🤘

  • Manhunter

    Manhunter 1986

    ★★★ Watched 24 Apr 2023

    couldnt understand a word these people say. speak up

  • Spree

    Spree 2020

    Watched 23 Apr 2023

    i lived in this world while watching

  • Babyteeth

    Babyteeth 2019

    Watched 23 Apr 2023

    just like virgin suicides (men are all the same)

  • BEEF

    BEEF 2023

    ★★★½ Watched 13 Apr 2023

    twist after twist

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs 2018

    ★★★★★ Rewatched 11 Apr 2023

    i love dogs

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie 2023

    ★★½ Watched 08 Apr 2023

    mamamia

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body 2009

    ★★★★★ Rewatched 07 Apr 2023

    she bodied

  • It Follows

    It Follows 2014

    ★★★½ Rewatched 04 Apr 2023

    it followed

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 53

Review Tags

1
  • #supportfemalecinephiles
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.