Lois has written 31 reviews for films during 2021.

  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2

    Cloudy with a Chance of Meatballs 2

    ★★

    very easy viewing. i hadnt watched it since it came out and i was tuned out for half of it but the plot was so simple it was extremely easy to keep up with

  • Murder She Said

    Murder She Said

    ★★★½

    alexander is a little shit

  • Murder Most Foul

    Murder Most Foul

    ★★★½

    the best miss marple and the best miss marple sidekick

  • Hallowe'en Party

    Hallowe'en Party

    ★★★

    a classic poirot with some strange choices, particularly in regards to the editing and the acting. but a good time was had by all

  • Argo

    Argo

    ★★★★

    kikis delivery service stressed me out. and then i watched this

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★

    the stakes were ridiculously low but i still had to pause it and read the wikipedia plot summary just to make sure everything would be okay
    it took me three days to watch

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★

    it’s surprisingly funny and charming for the subject matter. a good time all round

  • Tall Girl

    Tall Girl

    my soul has been crushed

  • Agatha and the Curse of Ishtar

    Agatha and the Curse of Ishtar

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    agatha christie has sex and solves the murder of a monkey

  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever

    ★★

    i dont know why i do this to myself

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    if goat-satan invited me to dance naked in the woods around a fire with a coven of witches, maybe i’d just have to kill my family too

    also the ending reminds me of midsommar, as both main characters replace their dead family with a new cult. a thought

  • Thoroughbreds

    Thoroughbreds

    ★★★★

    great performances, great writing, great cinematography. anya is yet to disappoint 
    bonus points for the random alex wolff cameo