• Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★★½

    My brother came in while I was halfway through watching this and said "Is that Millie Bobby Brown?". I considered making my debut as a cleaner in that moment.

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    This movie is essentially just an hour and forty minutes of stress, bleached hair and drugs. And yet I think it's one of Robert Pattinson's best performances yet. The intensity and claustrophobia built up through the movie and got more and more dizzying as it went on. As I was starting to recover from the latest twist, I was smacked in the face with another one. This movie fits into the genre "thriller" very well. The cinematography was gorgeous to…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    How disturbing and hilarious and disgusting and beautiful and tragic and thrilling and unique. Midsommar was an experience. Suddenly Sweden seems less like the ultimate wedding destination, and more like a cult-ish hell where the sun never sets, from whence Florence Pugh can never wake. I loved this film a lot and I'm excited to check out more of Aster's work. Each shot was intricately planned out and unique making the movie itself a joy to watch. The bright colours…

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    This film was far better than I anticipated. It shows Adam Sandler deliver one of his best performances yet, playing a lonely and socially anxious man who finds love. The cinematography and music and script were all amazing and all together made one of my favourite movies. This is one of those movies where half-way through, you are already excited to watch it again. If only Sandler was willing to branch out and try roles with more depth more often. It would make a nice change from another Grown Ups movie.

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★

    Okay so MAYBE Adam Sandler can act after all

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★★

    Se7en is a truly truly special film. The anxiety and dread slowly builds up with each murder more brutal and more meticulously thought out until the end. The ending of this movie is one of the best in cinematic history in my personal opinion. The shaky cam used on Brad Pitt and Morgan Freeman as they start to lose control, and the tripod used on Kevin Spacey as he gains control of the situation is a visual representation of the…

  • Joker

    Joker

    ★★★

    This film was gorgeous to look at and was carried by the marvellous performance by Joaquin Phoenix and the masterful score, but beyond that, there wasn't really much going on. It's an interesting character study, sure, but it isn't the amazing piece of film people have been hyping it up to be. Some films are helped and popularised due to controversy and I think this is one of them. It contains a few cheap shocks and sad scenes but most…

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This movie earns all the praise it receives. It's every bit as gritty and dirty and grotesque as the main character Travis, who De Niro plays to perfection. The ambiguity of the ending and the majority of the movie in general adds to the atmosphere of never really knowing where things will go from there. The ending shows that Travis isn't the saint that he has been made out to be and could just as easily snap again. The cinematography…

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★½

    I really really liked this film. Most of the time I was watching it I was just looking forward to when I could watch it again. Each of the female characters in this movie shine brightly and have their own distinct personalities and desires and needs, which is rare but always pleasing to see in movies. The male characters compliment the female characters while also having their own personalities too. This movie supports my theory that a movie can't truly be a feminist movie if Greta Gerwig isn't somehow involved.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    This movie was so intense and so brilliant I hardly know what to say. It tackled themes of social injustice and the class divide while not really giving the audience a reason to root for either family. Both are flawed and act immorally. The Kim family who enable each other's criminal behaviour and take advantage of other to leech off their wealth, and the Park family who parent their children from afar and hold little respect for others who they…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    I don't know why, but this movie gave me major Inglourious Basterds vibes as well as Wes Anderson vibes. Weird. It was so good though. I didn't know how I would feel about the movie, considering the subject matter but it worked and I think the majority of that is a credit to some amazing directing on Taika Waititi's part. The performances were excellent, with even the youngest members of the cast being absolutely extraordinary. The cinematography was beautiful and wasn't overdone. I also really liked that many of the songs were in German, particularly I Want To Hold Your Hand. Good stuff.

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★★

    This movie was unexpectedly good. I loved everything from the amazing and unique soundtrack to the absurd and jarring flashbacks. I wasn't expecting to love this movie as much as I did but here we are. The performances were great and the premise is ridiculous but it works? I don't think this is a movie for everyone, you have to have a certain sense of humour and be able to put up with lots of farting and gay undertones. I highly recommend this movie.