Lois has written 26 reviews for films rated ★★★½ .

  • And Then There Were None

    And Then There Were None

    ★★★½

    why did they make the hot guy really really bad. he killed 20 people! and yet he walked around in a towel and ran around with a gun, all while being irish 😳

  • Poirot: After the Funeral

    Poirot: After the Funeral

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    james mcavoy in atonement and michael fassbender in this as boyfriends? just a thought. also when miss gilchrist slipped into her cora character at the end? t e r r i f y i n g

  • Soul

    Soul

    ★★★½

    the experience was slightly dampened by me vehemently hating jazz but it was a thought provoking and interesting movie beyond the terrible music

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    jack dylan grazer 😳😳

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★½

    a very interesting story with great acting though fairly average over all. too smart for me

  • Us

    Us

    ★★★½

    this movie is the spider-man meme if one of them had a raspy voice and awesome scissors

  • About Time

    About Time

    ★★★½

    the family with a palatial house on the edge of a cliff next to the sea with a massive lawn and extensively stocked library...make fun of rich people...

  • A Hard Day's Night

    A Hard Day's Night

    ★★★½

    this movie is the reason im attracted to ugly men

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

    the sexual tension between my mum and armie hammer doing a russian accent is too much to bear for all parties involved. especially for my mum. also the final fight scene is so good, all hail guy ritchie

  • Stardust

    Stardust

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    An extremely strange film to revisit after watching it for the first time when I was three. Robert De Niro as a “whoopsie” and Henry Cavill as his young lover is not where I thought this film was going but it was delightful!

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★★½

    Not as psychologically thrilling as I anticipated seeing as it’s directed by Hitchcock, but the twist reveal played way better than in the 2020 remake, and the protagonist’s loneliness and insecurity is way more understandable

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★½

    Hutch is the greatest character ever put to screen and I will name all of my children after him