RSS feed for Lokesh
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
Thillalangadi

Thillalangadi

2010
×
Edit this entry  
09
Dagaalty

Dagaalty

2020
×
½
Edit this entry  
08
Ghilli

Ghilli

2004
×
★★
Edit this entry  
08
Velayudham

Velayudham

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sachein

Sachein

2005
×
★★
Edit this entry  
05
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Poo

Poo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Raman Thediya Seethai

Raman Thediya Seethai

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Theri

Theri

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Geetha Govindam

Geetha Govindam

2018
×
½
Edit this entry  
16
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Edit this entry  
12
Something Something… Unakkum Enakkum

Something Something… Unakkum Enakkum

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Grandmother Ironed the King's Shirts

My Grandmother Ironed the King's Shirts

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Danish Poet

The Danish Poet

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry