• Seven Samurai

    ★★★★½

  • Sansho the Bailiff

    ★★★½

  • I Vitelloni

    ★★★½

  • Ugetsu

    ★★★½

  • Duck Amuck

    ★★★★★

  • Parasakthi

  • Ikiru

    ★★★★

  • Rabbit Seasoning

    ★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★

  • A Portrait of Ga

    ★★★

  • Rabbit Fire

  • Rabbit of Seville

    ★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Lion Around

    ★★½

  • Ezhai Padum Padu

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • They Caught the Ferry

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Operation Crossroads

  • At Land

    ★★★

  • Red Hot Riding Hood

    ★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • The Fourth Dimension

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Land Without Bread

    ★★★★

  • Oramunde

    ★★½

  • M

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Salt for Svanetia

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Goat

    ★★★★★

  • The Immigrant

  • Raja Harishchandra

    ★★

  • The Cameraman's Revenge

    ★★★★

  • The Balancing Bluebottle

    ★★½

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

    ★★½

  • Electrocuting an Elephant

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★½

  • How It Feels to Be Run Over

    ★★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★½

  • The Vanishing Lady

    ★★½

  • Man Walking Around a Corner

    ★★★★

  • Imsai Arasan 24th Pulikecei

    ★★½

  • Action

    ½

  • Karakatakkaaran

    ★★½

  • Monishaa En Monalisa

    ★★½