Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • The Last Thing He Wanted

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Possession

    ★★★★

  • Heavenly Creatures

    ★★★★

  • Short Cuts

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★

  • Pola X

    ★★★★

  • I've Heard the Mermaids Singing

    ★★★★

  • Celia

    ★★★★

  • Thirteen Conversations About One Thing

    ★★★★

  • Gone to Earth

    ★★★★

  • Powers of Ten

    ★★★★

  • Modern Girls

    ★★★★

  • Stucco

    ★★★★

  • Bogdan and Roza

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 82 Films watched
  • 16.4 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 2

Most Watched

Little Women

twice

Last Film

Model Shop

May 24

Genres, Countries & Languages

Drama
38 films
Comedy
32 films
Romance
18 films
Action
11 films
Thriller
11 films
Horror
10 films
Adventure
7 films
Documentary
7 films
Sci Fi
6 films
Music
6 films
USA
61 films
UK
6 films
Canada
6 films
France
6 films
Germany
6 films
Italy
2 films
China
2 films
Australia
2 films
New Zealand
2 films
Hong Kong
1 film
English
80 films
French
10 films
German
6 films
Chinese
4 films
Czech
3 films
Spanish
3 films
Cantonese
3 films
Italian
3 films
Thai
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

LL’s most liked review

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

★★★★

Okay, okay! I laughed, I recoiled, and when Harley offered the Canary a hair tie I got choked up. I had a ball!

More reviews

LL’s most liked list

Pedro Almodóvar’s 11 films for quarantine cheer

"Here are a few film recommendations that will obliterate any trace of melancholy, boredom or tedium this week, sure to be one of the most difficult. They are extraordinary US comedies in general, screwball comedies, crazy comedies, a genre the Americans are dab hands at.

With this set of battery-charging…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Chungking Express
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Softcore

Films LL watched in 2020

  • Model Shop
  • Waiting for Guffman
  • Blow the Man Down
  • Powers of Ten
  • Sword of Trust
  • Possession
  • Thoroughbreds
  • Pola X
  • Laggies
  • Hot Tub Time Machine
  • Wimbledon
  • Tremors
  • Old Joy
  • Mission: Impossible III
  • Logan's Run
  • Heavenly Creatures
  • Temple Grandin
  • Still Processing
  • Softcore
  • Mission: Impossible II
  • Braindead
  • Short Cuts
  • Chungking Express
  • Jawbreaker
  • Ready or Not
  • Mission: Impossible
  • The Invisible Man
  • Some Kind of Connection
  • Pillow Talk
  • PlayTime
  • High Noon
  • Coal Miner's Daughter
  • Empire Records
  • Kukuschka
  • Cry-Baby
  • Emma.
  • Straight Time
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Night swim
  • The Last Thing He Wanted
  • Bogdan and Roza
  • Quilt Fever
  • Stucco
  • Charlie's Angels
  • American Graffiti
  • Hello, Dolly!
  • Her Smell
  • Life of the Party
  • Grey Gardens
  • Idiocracy
  • Blackheads
  • The Big Chill
  • Celia
  • Thirteen Conversations About One Thing
  • Mikey and Nicky
  • Gone with the Wind
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Space & Time
  • Moonstruck
  • Girlfriends
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Miss Americana
  • The Biggest Little Farm
  • Brewster's Millions
  • Tank Girl
  • Gone to Earth
  • The Professionals
  • American Factory: A Short Conversation with the Obamas
  • American Factory
  • Little Women
  • I've Heard the Mermaids Singing
  • Bones
  • The Last Pogo Jumps Again
  • Rosebud
  • A Hidden Life
  • The Post
  • Roxanne, Roxanne
  • Molly's Game
  • Modern Girls
  • Cats
  • Little Women

World Map

Highly rated films LL is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead

Highly rated with LL’s friends Patron

  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Uncut Gems
  • The Lighthouse
  • Knives Out
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Little Women
  • Emma.
  • Contagion
  • The Assistant
  • The Invisible Man
  • Ford v Ferrari
  • 1917
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Onward
  • Jojo Rabbit
  • Miss Americana
  • Underwater
  • The Gentlemen
  • Sonic the Hedgehog
  • Cats

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more