LolaM has logged 98 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★
Edit this entry  
20
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Edit this entry  
11
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dog in the Manger

The Dog in the Manger

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
RRRrrrr!!!

RRRrrrr!!!

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★
Edit this entry  
10
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
American Gothic

American Gothic

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
10
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Edit this entry  
22
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Megalodon

Megalodon

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Nanny

The Nanny

1965
×
★★★
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
The Ring

The Ring

2002
×
Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Sharknado 3: Oh Hell No!

Sharknado 3: Oh Hell No!

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mama

Mama

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Edit this entry  
22
Three

Three

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Viva

Viva

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry