• The Little Things

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • The Father

    ★★★

  • Horse Girl

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Vivarium

  • Escape Room

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Hi Stranger

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

    ★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★½

  • Suicide Squad

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Hush

  • Don't Breathe

    ★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • The Fundamentals of Caring

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Crimson Peak

    ★★★

  • Naomi and Ely's No Kiss List

    ★★★

  • The Martian

    ★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Jurassic World

    ★★★★

  • Trainwreck

    ★★★½

  • The Stanford Prison Experiment

    ★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • World of Tomorrow

  • The Interview

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★½

  • Neighbors

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★★

  • American Hustle

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Rush

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • World War Z

    ★★★★½

  • This Is the End

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★½

  • Argo

    ★★★½

  • Pitch Perfect

    ★★★½

  • Spring Breakers

    ★★★½

  • The Avengers

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Hugo

  • 50/50

    ★★★★★

  • You're Next

  • Super 8

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Black Swan

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★