RSS feed for London

London has logged 79 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Attack on Titan

Attack on Titan

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Do or Do Not. There Is No Try.

Do or Do Not. There Is No Try.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sonny

Sonny

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
From 'Star Wars' to 'Jedi' : The Making of a Saga

From 'Star Wars' to 'Jedi' : The Making of a Saga

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jekyll & Hyde: The Musical

Jekyll & Hyde: The Musical

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Elmo in Grouchland

The Adventures of Elmo in Grouchland

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hot Bot

Hot Bot

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poms

Poms

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hustle

The Hustle

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Johnny Kapahala - Back on Board

Johnny Kapahala - Back on Board

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rock

The Rock

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Tsunami

Johnny Tsunami

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry