RSS feed for London

London has logged 272 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Unplanned

Unplanned

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beyond Paradise

Beyond Paradise

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Others

The Others

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sunny

Sunny

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Girl

My Girl

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Other People

Other People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sweeney Todd: In Concert

Sweeney Todd: In Concert

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry