RSS feed for London

London has written 214 reviews for films rated ★★★★ .

  • What's Up, Doc?

    What's Up, Doc?

    ★★★★

    Over on the r/Letterboxd discord server its the second round of the film recommendation raffle. This time around I was recommended this film by Letterboxd user Morgan. Thanks again to them for the recommendation.

    I had previously watched Paper Moon by Bogdanovich and loved it, so I went into What's Up, Doc? with high expectations. Those expectations for the most part were met, and I had a ton of fun. O'Neal and Streisand are electric together, and they play off…

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★★

    Listen to my podcast wherever you listen to podcasts by searching up "Screen Weens". Alternatively you can click here to watch it on Youtube. The attached episode covers Paul Thomas Anderson and 5 of his films: Hard Eight, Boogie Nights, Magnolia, There Will Be Blood, and The Master.

    A fantastic debut feature from Paul Thomas Anderson. It's super well acted and paced, and I loved the story line. John C. Reilly and Phillip Baker Hall are excellent together, and I…

  • The Distance Between Us and the Sky

    The Distance Between Us and the Sky

    ★★★★

    We Are One: Film Festival Ranked

    Man I wonder how obnoxious I am being for people following me with this giant influx of reviews. OH WELL.

    The Distance Between Us and the Sky is excellent. This is mostly due to how much natural charisma the two performers have in the short. They play off each other so well but are also incredibly genuine with their acting. The writing of this is also fantastic. It's exceptionally real, while also being entertaining…

  • Crazy World

    Crazy World

    ★★★★

    We Are One: Film Festival Ranked

    Wakaliwood is legitimately a great creative force for independent film makers. It has proven time and time again that you can make a ridiculously fun movie with absolutely no budget. Even though I think Who Killed Captain Alex may have been a once in a life time kind of film, their other endeavors that I have seen, Bad Black and now Crazy World have still been extremely fun.

    Crazy World has VJ Emmie back…

  • Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

    Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

    ★★★★

    Listen to my podcast wherever you listen to podcasts by searching up "Screen Weens". Alternatively you can click here to watch it on Youtube. The attached episode covers all of the Mobile Suit Gundam Compilation Film Trilogy.

    While it has its problems still, it feels the most simialr to the show. In addition the extra moments of animation really add a lot to the overall battles and the ending is just as phenomenal as ever. It still doesn't hold its own in comparison to the show, but it's an excellent movie.

  • Tag

    Tag

    ★★★★

    Quarantine Movie Club Ranked

    Sion Sono's films never cease to amaze me. While I have still only seen four of his works, I have seen three of them more than once now. I think movies that are just as entertaining and thought provoking the second time around are extremely rare. Somehow though, Sion Sono is able to do that every time. Not only that, but from my experience, Tag may be his densest film yet. It's so rich with its…

  • Mur Murs

    Mur Murs

    ★★★★

    Director: Agnès Varda Ranked

    There are some directors, that as I watch their films, I just sort of wish they had directed every film ever made. Obviously I don't mean literally, but most films don't feel quite as personal as a film by Varda. Whether it's a Narrative film or a Documentary, Varda captures humans unlike anyone I have seen. And in this case, Murals.

    By effectively introducing the real people that were painted onto some murals in the beginning…

  • Promare

    Promare

    ★★★★

    Quarantine Movie Club Ranked

    Promare is a spectacle. The animation is positively insane. It is so much fun to watch, and I doubt that thought will change no matter how many watches I go through. When I found out I would be revisiting this movie, I was a bit worried. I was suspecting that perhaps I was swept up in that same spectacle and that it wouldn't be as strong on rewatch. And I was right. There are many moments…

  • Justice League Dark: Apokolips War

    Justice League Dark: Apokolips War

    ★★★★

    Superhero Movies Ranked

    Although I have mixed feelings for this series in general, I am pleased to say that Apokolips War is a fantastic end to the saga. It features fantastic character development, some really awesome fight scenes, and deaths that actually have some weight to them.

    The main trio of characters that story revolves around: Constantine, Superman, and Raven are actually paired together rather well, and have some really great wrap ups for their story. Constantine a little less…

  • All That Jazz

    All That Jazz

    ★★★★

    Quarantine Movie Club Ranked

    When making auto-biographies, even somewhat fictionalized, it's very rare to find one that is so filled with honest self reflection. Bob Fosse pours everything he has into writing Joe Gideon with as much honesty as possible, no matter how depressing or aggravating. It's obvious that Bob Fosse knows he could have died because of the path he took in life, and that clarity is the main thing that makes All That Jazz so great.

    I haven't…

  • The Mechanical Monsters

    The Mechanical Monsters

    ★★★★

    It's an improvement upon the first no doubt. The villain feels the exact same, but robots are more fun to watch than death rays any day. But there is one thing that stood out above anything else. When the robot first lands and is walking towards the bank there is a POV shot from the robots perspective and it's actually brilliant. Fantastic shot in a pretty great short.

  • Patlabor 2: The Movie

    Patlabor 2: The Movie

    ★★★★

    Listen to my podcast wherever you listen to podcasts by searching up "Screen Weens". Alternatively you can click here to watch it on Youtube. The attached episode not only covers this film, but 4 other works by Mamoru Oshii.

    So much denser than I was expected. To the point that I was constantly feeling that one watch wasnt enough. Its great regardless of that, and a blast to watch, but something I need to rewatch. I gaurantee I will like it even more on a rewatch as well.