2018

London London’s year in review

Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

  • Searching

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Wild Wild Country

    ★★★★★

  • The Director and the Jedi

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • The Raid

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 253 Films watched
  • 21.1 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Last Jedi

Apr 27

Most Watched

Black Mirror: Bandersnatch

3 times

Searching

twice

A Serbian Film

twice

Inferno

twice

Solo: A Star Wars Story

twice

Last Film

High School Musical 2

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
92 films
Comedy
83 films
Thriller
68 films
Action
58 films
Horror
51 films
Fantasy
42 films
Crime
39 films
Sci Fi
37 films
Adventure
35 films
Animation
33 films
USA
200 films
UK
28 films
Japan
18 films
France
9 films
Canada
8 films
Italy
6 films
Germany
5 films
China
5 films
Australia
4 films
Mexico
3 films
English
225 films
Japanese
19 films
Spanish
15 films
German
10 films
French
10 films
Italian
9 films
Latin
6 films
Russian
5 films
Czech
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 104 Added 872

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

London’s most liked review

Star Wars: The Last Jedi

★★★★★

I love Star Wars. I always have. I was born into loving it.

And somehow, The Last Jedi has became my favorite by a large margin. Everything that happens in the film is an important lesson in failure, grief, and never giving up; even while staring into the belly of…

More reviews

London’s most liked list

Journey To The Cage - A List of Every Nic Cage Film I Have Seen

The very bottom of the list are films where Nic Cage is just barely in it, so even though I have seen them and possibly enjoyed them, im not ranking them as Cage films.

I have seen a lot of Nicolas Cage movies in my life. But starting 9/20/18 I…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Spy Kids: All the Time in the World
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Beyond Paradise

Films London watched in 2018

  • High School Musical 2
  • Stay Tuned
  • The Tickle King
  • Tickled
  • The Red Pill
  • Spiral
  • The Little Hours
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Aquaman
  • Bumblebee
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Ghost Stories
  • Paul Blart: Mall Cop
  • Shaun of the Dead
  • House
  • Evil Dead II
  • Green Room
  • Paprika
  • Arthur Christmas
  • Searching
  • Grandma's Boy
  • A Serbian Film
  • Hellraiser: Judgment
  • Burn After Reading
  • Godspell: A Musical Based on the Gospel According to St. Matthew
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • Friday
  • The Searchers
  • The Old Dark House
  • Shirkers
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • First Reformed
  • Moonlight
  • Guarding Tess
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Ralph Breaks the Internet
  • Between Worlds
  • Animal World
  • Shrek Retold
  • It's a Very Merry Muppet Christmas Movie
  • A Muppet Family Christmas
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Alice
  • Finding Fukue
  • Paris Is Burning
  • Planet Terror
  • Spy Kids: All the Time in the World
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Tracks
  • Beautiful Boy
  • Frances Ha
  • Cam
  • Blindspotting
  • Wonder
  • The Haunting
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • The Holy Mountain
  • Hi-Five the Cactus
  • Santa Sangre
  • Brain Dead
  • Looper
  • The Funhouse
  • Inferno
  • Son of Godzilla
  • The Love Witch
  • Tenacious D: Post-Apocalypto
  • Batman Ninja
  • Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost
  • Mary and the Witch's Flower
  • Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold
  • Incoming
  • Bohemian Rhapsody
  • Constantine: City of Demons - The Movie
  • Headshot
  • Mona Lisa
  • Sway
  • Engram
  • Metastasis
  • Phantom
  • Atman
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • The House of Ghosts
  • The Death of Superman
  • Hearts Beat Loud
  • Paterson
  • Batman: Year One
  • The Raid
  • Godzilla: Final Wars
  • The Mother of Tears
  • Inferno
  • Kiss of Death
  • Daddy's Home 2
  • Battle Royale
  • L'Ange
  • Halloween
  • Purgatory.
  • World Trade Center
  • Opera
  • The Thing
  • Z-O-M-B-I-E-S
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • The Humanity Bureau
  • Errementari: The Blacksmith and the Devil
  • The Old Man & the Gun
  • It Could Happen to You
  • Inside Llewyn Davis
  • Raising Arizona
  • Suspiria
  • Candyman
  • The Craft
  • The Family Man
  • The Scorpion King: Book of Souls
  • The Frozen Ground
  • Looking Glass
  • Rumble in the Bronx
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Long Shot
  • Leaving Las Vegas
  • The Night Comes for Us
  • Snake Eyes
  • Christmas Carol: The Movie
  • Knowing
  • Bad Times at the El Royale
  • A Star Is Born
  • The Hate U Give
  • Adaptation.
  • Peggy Sue Got Married
  • The Croods
  • Matchstick Men
  • Rumble Fish
  • The Best of Times
  • Vengeance: A Love Story
  • Arsenal
  • Wild at Heart
  • 211
  • The Runner
  • Trespass
  • Racing with the Moon
  • Moonstruck
  • The Weather Man
  • Valley Girl
  • The Invincible Iron Man
  • Bangkok Dangerous
  • Justice League: War
  • Doctor Strange
  • Teen Titans: The Judas Contract
  • Hulk vs. Wolverine
  • Hulk vs. Thor
  • Planet Hulk
  • Justice League Dark
  • Con Air
  • Deadfall
  • Coraline
  • Batman: Bad Blood
  • Joe
  • Drive Angry
  • Night School
  • Next
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Smallfoot
  • Season of the Witch
  • Ben & Arthur
  • Blue Ruin
  • Outcast
  • This Is Where I Leave You
  • Pay the Ghost
  • Inconceivable
  • The Trust
  • Dog Eat Dog
  • Unfriended: Dark Web
  • Mom and Dad
  • The Spectacular Now
  • Mandy
  • Vampire's Kiss
  • Searching
  • Wild Wild Country
  • Why Try to Escape from Which You Know You Can't Escape from? Because You Are a Coward
  • The Nun
  • Bleach
  • The Cider House Rules
  • Spider-Man 3
  • Murder Party
  • Operation Finale
  • The Happytime Murders
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Baskın
  • Crazy Rich Asians
  • BlacKkKlansman
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Man Who Wasn't There
  • Christopher Robin
  • Eighth Grade
  • Enemy
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Mamma Mia!
  • Happy Gilmore
  • Won't You Be My Neighbor?
  • King Candy
  • Trainspotting
  • Brother's Paradise

See all 253

World Map

Highly rated films London is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway

Highly rated with London’s friends Patron

  • The Shining
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Thing
  • Jurassic Park
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Blade Runner 2049
  • Fantastic Mr. Fox
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Dark Knight
  • Paddington 2
  • Arrival
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Roma
  • Her
  • Die Hard
  • Halloween
  • Call Me by Your Name
  • The Incredibles
  • Phantom Thread
  • Star Wars: The Last Jedi
  • First Reformed
  • Lady Bird
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Suspiria
  • Coco
  • Blindspotting
  • The Shape of Water
  • The Haunting
  • Hereditary
  • Baby Driver
  • Eighth Grade
  • Avengers: Infinity War
  • Annihilation
  • Paddington
  • Thor: Ragnarok
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Get Out
  • The Favourite
  • The Witch
  • Suspiria
  • Sharp Objects
  • Spider-Man: Homecoming
  • John Wick: Chapter 2
  • Sorry to Bother You
  • The Big Sick
  • You Were Never Really Here
  • Widows
  • BlacKkKlansman
  • Love, Simon
  • First Man
  • Dunkirk
  • What We Do in the Shadows
  • Isle of Dogs
  • It
  • A Star Is Born
  • The Florida Project
  • Brawl in Cell Block 99
  • Searching
  • Good Time
  • Black Panther

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more