2018

Lonestarr102 Lonestarr102’s year to date

Lonestarr102’s highest rated films

  • Fahrenheit 451

    ★★★★★

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Magnum Force

    ★★★★★

  • The Incredible Paris Incident

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★½

  • Faust

    ★★★★½

  • Asphalt

    ★★★★½

  • Comradeship

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • RoboCop

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★½

  • Loveless

    ★★★★½

  • Bad Banks

    ★★★★½

  • Runaway Train

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 204 Films watched
  • 25.5 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

El Cid

Jan 1

Last Film

Execution Squad

Aug 19

Genres, Countries & Languages

Drama
109 films
Action
46 films
Thriller
42 films
Crime
34 films
Horror
33 films
War
31 films
Sci Fi
25 films
Comedy
24 films
Adventure
22 films
Romance
16 films
Germany
61 films
USA
56 films
Italy
36 films
France
25 films
Japan
16 films
UK
15 films
Poland
7 films
Netherlands
5 films
Spain
5 films
English
93 films
German
69 films
Italian
34 films
French
26 films
Spanish
18 films
Russian
17 films
Japanese
14 films
Czech
6 films
Latin
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 54

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Lonestarr102’s most liked review

Showgirls

★★★★

achso so ist das also. The Neon Demon ist eine Neuinterpretation von Showgirls. Nur mit weniger nackten Brüsten (:

Für Leute wie mich die total das Visuelle an Filmen mögen fantastisch. Aber auch die Entwicklung der Hauptfigur ist interessant und intelligent gestaltet.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Survival of the Dead
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Shape of Water
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Zimmer im Grünen

Films watched in 2018

  • Execution Squad
  • The Barbarians
  • Daisies
  • Martin
  • Larks on a String
  • Dancer in the Dark
  • Only God Forgives
  • Foxtrot
  • Laurin
  • Endless Poetry
  • Immensee
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Sicario
  • The Thundering Mantis
  • Faust
  • The Boxer and Death
  • Enemy
  • 32
  • When I Was Dead
  • One-Eyed Jacks
  • Madame DuBarry
  • Asphalt
  • Yor, the Hunter from the Future
  • High Plains Drifter
  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia
  • The Zombie Walks
  • The Lost World
  • The People That Time Forgot
  • Dead Eyes of London
  • The Love Witch
  • Fahrenheit 451
  • Strike Commando
  • The Land That Time Forgot
  • The Joke
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Animal Farm
  • Monsieur Verdoux
  • Comradeship
  • Train to Busan
  • Survival of the Dead
  • The Celebration
  • Diary of the Dead
  • The Tree of Life
  • Land of the Dead
  • Night of the Living Dead
  • A Bay of Blood
  • Policewomen
  • Day of the Dead
  • City of the Living Dead
  • Casablanca
  • Star Knight
  • Brawl in Cell Block 99
  • Redhead
  • Room
  • Salt in the Wound
  • Hardcore Henry
  • Battle Royale
  • Enter the Dragon
  • Ong Bak 2
  • Ong Bak: Muay Thai Warrior
  • Violent Cop
  • So weit die Füße tragen
  • Business is Business
  • Portrait of an Unknown Woman
  • Message from Space
  • Austeria
  • Kriminalkommissar Eyck
  • Turkish Delight
  • Dream Demon
  • Seventeen and Anxious
  • Der Fuchs von Paris
  • RoboCop
  • Assembly
  • Near Dark
  • Heißes Pflaster Köln
  • The State I Am In
  • Transit 
  • Frankfurt: The Face of a City
  • Scarface
  • The Other Side
  • The Devil Strikes at Night
  • Zimmer im Grünen
  • Run, Rabbit, Run
  • 08/15 at Home
  • 08/15 Part 2
  • 08/15
  • Memories of Murder
  • Purple Noon
  • Darkness Fell On Gotenhafen
  • Marshland
  • Graveyard of Honor
  • Double Agent 73
  • War of the Colossal Beast
  • Graveyard of Honor
  • From Here to Eternity
  • Der Weg nach oben
  • Freies Land
  • Fish Tank
  • The Captain
  • Funny Games
  • The Marriage of Maria Braun
  • Berlin im Aufbau
  • Razzia
  • Die Degenhardts
  • The New York Ripper
  • Hitler's Hollywood
  • Gladbeck
  • Cry of a Prostitute
  • Loveless
  • Hell or High Water
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Wind River
  • The Departure
  • Bed and Board
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Trance
  • Annihilation
  • The Shape of Water
  • Stolen Kisses
  • The Creature Walks Among Us
  • Revenge of the Creature
  • Bad Banks
  • Creature from the Black Lagoon
  • Runaway Train
  • Blood and Black Lace
  • The Death of Louis XIV
  • Antoine and Colette
  • The 400 Blows
  • Sündige Grenze
  • The Silent Revolution
  • Four of the Apocalypse
  • Liberation: The Last Assault
  • The Pass
  • Liberation: Battle For Berlin
  • Goodbye Berlin
  • The Sacrifice
  • Liberation: Direction of the Main Blow
  • Liberation: The Break Through
  • Liberation: The Fire Bulge
  • Necktie
  • Lola
  • Nostalgia
  • Fellini's Casanova
  • Kino kolossal - Herkules, Maciste & Co
  • Ursus in the Valley of the Lions
  • Open Wounds – A Journey through German Genre Films
  • Ship of the Dead
  • Stalker
  • Drôle de Drame
  • Darkest Hour
  • Conquest
  • Sharks and Little Fish
  • The Sinister Monk
  • Magnum Force
  • Stalingrad
  • Andrei Rublev
  • Ivan's Childhood
  • Cobra Mission
  • Endgame
  • Royal Warriors
  • Snow Job
  • Antropophagus
  • The Blood Rose
  • Terror of Mechagodzilla
  • Galaxy of Terror
  • The Incredible Paris Incident
  • Kelly's Heroes
  • Mystery Train
  • The Commander
  • Only God Can Judge Me
  • The Cat o' Nine Tails
  • The Outsider
  • The Last Blood
  • Showgirls
  • Flesh + Blood
  • Viva Maria!
  • Flags of Our Fathers
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Burden of Dreams
  • Fitzcarraldo
  • Commando Leopard
  • The Terrible People
  • Onibaba
  • The Stationmaster's Wife
  • The Polka King
  • Peep Show
  • Ikiru
  • Seven Samurai
  • Code Name: Wild Geese
  • Water for Canitoga
  • Victims of Sin
  • The College Girl Murders
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Barefoot Gen 2
  • Barefoot Gen
  • Death Race 2000
  • This Is America Part 2
  • The Nice Guys
  • Lady Snowblood
  • Audition
  • Citizen Kane
  • Zombie Flesh Eaters
  • Dirty Harry
  • El Cid

Highly rated films Lonestarr102 missed

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Eighth Grade
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Blindspotting
  • Mission: Impossible - Fallout

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more