Highest rated films

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★★

  • Bugs and Thugs

    ★★★★★

  • A Bear for Punishment

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Superman

    ★★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • One Man Band

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Hercules

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 254 Films watched
  • 21.2 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

Time After Time

Jan 1

Last Film

The Mummy's Ghost

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
115 films
Horror
77 films
Action
62 films
Sci Fi
57 films
Thriller
57 films
Drama
49 films
Adventure
48 films
Family
40 films
Fantasy
35 films
Animation
34 films
USA
236 films
UK
25 films
Canada
6 films
Italy
5 films
Australia
4 films
Germany
3 films
China
3 films
Japan
3 films
France
2 films
Spain
2 films
English
253 films
French
13 films
Italian
12 films
Spanish
11 films
German
9 films
Russian
7 films
Japanese
4 films
Hungarian
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

lonestarr357’s most liked review

A Bear for Punishment

A Bear for Punishment

★★★★★

Pa Bear is honored by his family on Father's Day...whether he likes it or not. One giggle-inducing gag after another in this cartoon. The expressions on Junyer's face during the "My Pa" poem alone are enough to make this a classic.

More reviews

lonestarr357’s most liked list

The Human Centipede (First Sequence)
The Human Centipede 2 (Full Sequence)
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

NOPE!

Every so often, one hears about a movie that just repulses one before they lay eyes on a frame.

These are movies I will, for whatever reason, never, ever torture myself by watching.

More lists

Highs and lows

Highest Average

It's a Wonderful Life
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Superman IV: The Quest for Peace
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

I Dream of Jeannie... Fifteen Years Later
Average weighted rating:

3.1

Films lonestarr357 watched in 2016

  • The Mummy's Ghost
  • The Presidio
  • The Family Man
  • Killer Fish
  • The Ref
  • A Christmas Story
  • It's a Wonderful Life
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • How the Grinch Stole Christmas
  • A Charlie Brown Christmas
  • Olive, the Other Reindeer
  • Moana
  • The Cable Guy
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • The Brides of Dracula
  • The Ice Harvest
  • Fargo
  • Dumb and Dumber
  • The Adventures of Ford Fairlane
  • Bound
  • Weird Woman
  • Mixed Nuts
  • The First Wives Club
  • 1941
  • Rich Little's Christmas Carol
  • The Infinite Man
  • The Night Walker
  • Pixels
  • House Arrest
  • Son of Rambow
  • Casino
  • The Black Cat
  • Matilda
  • SpaceCamp
  • Tom Turk and Daffy
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • Zone Troopers
  • Kingpin
  • The Edge of Seventeen
  • Fresno
  • The Land Unknown
  • Hoosiers
  • Mars Attacks!
  • Critters
  • The 'Burbs
  • Born American
  • Doctor Strange
  • The Impostors
  • The Ghost of Frankenstein
  • Super Fuzz
  • The Accountant
  • Carrotblanca
  • Game Change
  • Legal Eagles
  • On Deadly Ground
  • Duel
  • Charlie Bartlett
  • Nothing but Trouble
  • Trick or Treat
  • Young Frankenstein
  • Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein
  • From Dusk Till Dawn
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Dracula
  • Dracula
  • The Manitou
  • The Hitcher
  • Dracula's Daughter
  • Candyman
  • Motel Hell
  • House
  • Venom
  • Alone in the Dark
  • Patrick
  • Haunted Honeymoon
  • FDR: American Badass!
  • Poltergeist III
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Poltergeist
  • Evilspeak
  • Batman: Return of the Caped Crusaders
  • Piranha
  • Chopping Mall
  • Black Friday
  • Don't Go to Sleep
  • The Frighteners
  • The Supernaturals
  • Cooties
  • Murder by Phone
  • The Monolith Monsters
  • Crawlspace
  • The Birdcage
  • Fly Away Home
  • The Magnificent Seven
  • The Split
  • Island of Terror
  • I Am Wrath
  • Chain Reaction
  • The Fan
  • Man-Made Monster
  • Running Scared
  • One Man Band
  • Geri's Game
  • Superman IV: The Quest for Peace
  • Superman II
  • The Frozen Ghost
  • Superman III
  • Superman
  • Wet Hot American Summer
  • Team Thor
  • The Jungle Captive
  • Lighter Than Hare
  • Kubo and the Two Strings
  • Partly Cloudy
  • Demolition Man
  • The Main Event
  • Never Too Young to Die
  • Night Monster
  • Suicide Squad
  • One Crazy Summer
  • Better Off Dead...
  • Stand by Me
  • Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon
  • Bad Girls
  • The First Great Train Robbery
  • Star Trek Beyond
  • The Abominable Snow Rabbit
  • Captive Wild Woman
  • Logan's Run
  • Bad Moms
  • For the Birds
  • Invisible Agent
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • North Sea Hijack
  • 7 Faces of Dr. Lao
  • Kill Theory
  • Terminal Velocity
  • Once Bitten
  • The Stepford Wives
  • Presto
  • Back to School
  • Lorenzo
  • Breakheart Pass
  • Ghost Town
  • Piper
  • Sunset
  • Finding Dory
  • Independence Day
  • I Know That Voice
  • Abbott and Costello Go to Mars
  • Big Trouble in Little China
  • MouseHunt
  • Enemies Closer
  • Island of Lost Souls
  • The Golden Child
  • The Flintstones
  • John Henry
  • The Hunchback of Notre Dame
  • The Jungle Book
  • Now You See Me 2
  • Yellowbeard
  • A Bear for Punishment
  • Descendants
  • The Leech Woman
  • Paparazzi
  • The Cat Came Back
  • I Dream of Jeannie... Fifteen Years Later
  • Pillow of Death
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Agency
  • Food
  • She-Wolf of London
  • X-Men: Apocalypse
  • Hercules
  • Abbott and Costello Meet the Mummy
  • Nick of Time
  • Monkey Shines
  • The Nice Guys
  • Space Jam
  • Aloha
  • The Incredible Shrinking Man
  • Thinner
  • Blue Thunder
  • Don Verdean
  • Throw Momma From the Train
  • Calling Dr. Death
  • Captain America: Civil War
  • The Money Pit
  • Wait Until Dark
  • Keanu
  • The Car
  • Elvis & Nixon
  • Troll
  • Everybody Wants Some!!
  • Duck Soup
  • Cherry 2000
  • Murders in the Zoo
  • The Star Chamber
  • Eddie the Eagle
  • King Kong vs. Godzilla
  • Take a Hard Ride
  • Big Trouble
  • The Mountain Men

See all 254

World map

Highly rated films lonestarr357 is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Moonlight
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more