Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Hotel Artemis

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • The Sting

    ★★★★½

  • Charade

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★½

  • The Cat in the Hat

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 375 Films watched
  • 31.2 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

Some Like It Hot

Jan 1

Last Film

Susan Slept Here

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
172 films
Drama
110 films
Action
90 films
Thriller
80 films
Adventure
75 films
Horror
66 films
Romance
60 films
Sci Fi
59 films
Crime
55 films
Family
53 films
USA
323 films
UK
46 films
France
19 films
Canada
16 films
China
9 films
Japan
6 films
Germany
6 films
New Zealand
5 films
Hong Kong
5 films
Australia
4 films
English
365 films
Spanish
29 films
French
26 films
Italian
15 films
Russian
13 films
German
12 films
Japanese
8 films
Chinese
7 films
Cantonese
7 films
Latin
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

lonestarr357’s most liked review

The Great Wall

The Great Wall

★★★

Scavenger Hunt #34
Task #19: A film starring (or featuring) Willem Dafoe

Two soldiers (Matt Damon, Pedro Pascal) find themselves assisting the Chinese Army in defense against a race of marauding creatures. Clearly no expense was spared in this fantasy action epic, with thrilling music, lush designs and beautiful cinematography. Unfortunately, the two-dimensionality of the characters is a major liability.

More reviews

lonestarr357’s most liked list

Abandon
Alex & Emma
All the Pretty Horses

Movies You Forgot About (2000s)

Ah, the 2000s. The time of flip-phones, MySpace and Baha Men. Thank God those days are over. Not every movie from that time was a classic. Some of them just fell right through the cracks of memory. Perusing some of these titles and having them come back to you, I'm sure you'll agree it was for good reason.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Dead Man's Island
Average weighted rating:

2.9

Films lonestarr357 watched in 2018

  • Susan Slept Here
  • Vice
  • Uncle Drew
  • Bumblebee
  • Once Upon a Texas Train
  • Pride, Prejudice and Mistletoe
  • Aquaman
  • The Nutcracker Prince
  • Scrooged
  • Final Score
  • The Favourite
  • The Death of Stalin
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Mask of Zorro
  • Duets
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Blindspotting
  • Other People's Money
  • Pleasantville
  • Mirai
  • Santa Claus: The Movie
  • Widows
  • Rushmore
  • The Illustrated Man
  • Ralph Breaks the Internet
  • Deep Rising
  • They Live
  • Dr. Dolittle 2
  • Wheels on Meals
  • Dog Days
  • The Grinch
  • Elf
  • Cinderella III: A Twist in Time
  • Gotti
  • Cyberbully
  • Archie: To Riverdale and Back Again
  • The Mighty Ducks
  • Garfield's Thanksgiving
  • Mulan
  • Flushed Away
  • Overlord
  • Meet the Feebles
  • Can You Ever Forgive Me?
  • F for Fake
  • The Gorgon
  • The Wrong Trousers
  • The Specialist
  • The Stunt Man
  • Greedy
  • The Girl in the Spider's Web
  • Spring Breakdown
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Die Hard
  • The Tingler
  • A Fish Called Wanda
  • The Boys from Brazil
  • King of Comedy
  • The Old Man & the Gun
  • The Secret of NIMH
  • Hairspray
  • About a Boy
  • Bohemian Rhapsody
  • The Valley of Gwangi
  • Coming to America
  • Double Indemnity
  • La Jetée
  • The Celluloid Closet
  • Night of the Living Dead
  • Halloween
  • Hellbound: Hellraiser II
  • I Saw What You Did
  • The Blob
  • Tales from the Hood 2
  • Tales from the Hood
  • ParaNorman
  • The Sisters Brothers
  • Amityville 1992: It's About Time
  • Amityville: The Evil Escapes
  • Disturbing Behavior
  • Bride of Chucky
  • Waxwork
  • Terror in the Wax Museum
  • Halloween
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • The Faculty
  • The Serpent and the Rainbow
  • Bad Times at the El Royale
  • Hotel Transylvania
  • Cry of the Werewolf
  • Frankenweenie
  • Frankenweenie
  • Vincent
  • Child's Play
  • Prison
  • Upgrade
  • Venom
  • Arnold
  • Fright Night
  • American Gothic
  • The Return of the Vampire
  • Lucky Stiff
  • Dude Bro Party Massacre III
  • Fright Night Part 2
  • The Creature Walks Among Us
  • Pumpkinhead
  • The House with a Clock in Its Walls
  • The Mutilator
  • Scarecrows
  • Night School
  • The Last of Sheila
  • Bull Durham
  • Hot Millions
  • Rolling Man
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • Ronin
  • The Predator
  • Jurassic Park
  • Sky Bandits
  • Overboard
  • A Night at the Opera
  • That Night
  • Married to the Mob
  • Peppermint
  • Rustlers' Rhapsody
  • Searching
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Enemy of the State
  • Yes, Madam!
  • BlacKkKlansman
  • The Dover Boys at Pimento University
  • Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation
  • Radioland Murders
  • Night Train to Munich
  • The Happytime Murders
  • The Magnificent Ambersons
  • Rain Man
  • City Lights
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Seduction
  • Dementia 13
  • Blockers
  • Yojimbo
  • Crazy Rich Asians
  • Godzilla
  • The Pirate
  • Despicable Me 2
  • Network
  • The Silence of the Lambs
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Pillow Talk
  • The Italian Job
  • Forrest Gump
  • Hopscotch
  • Christopher Robin
  • Harold and Maude
  • Monster-in-Law
  • The Snowman
  • I Know Where I'm Going!
  • Son of Frankenstein
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Smashed
  • Taxi Driver
  • Zombieland
  • 2010
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Skyscraper
  • Bedazzled
  • Outland
  • The Equalizer 2
  • Monkey Business
  • Girls Trip
  • The First Purge
  • Skyscraper
  • Hanson and the Beast
  • Sorry to Bother You
  • Hard Rain
  • Goodnight, My Love
  • Never Been Kissed
  • Ant-Man and the Wasp
  • Summer Girl
  • The War of the Roses
  • Hanover Street
  • Are We There Yet?
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Lady from Shanghai
  • The Great Outdoors
  • The Hurricane Heist
  • Norbit
  • Tag
  • Paddington 2
  • Mackenna's Gold
  • Cahill U.S. Marshal
  • Ice Age
  • Ocean's Eight
  • Paddington
  • About Time
  • Can't Hardly Wait
  • Monster Family
  • Incredibles 2
  • Bao
  • The Incredibles
  • Hotel Artemis
  • The Mole People
  • Vendetta

See all 375

World map

Highly rated films lonestarr357 is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more