Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Marty

    ★★★★½

  • De Palma

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Gladiator

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 349 Films watched
  • 29.1 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

The Brothers Bloom

Jan 1

Last Film

Doug's 1st Movie

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
143 films
Drama
123 films
Thriller
84 films
Action
76 films
Horror
70 films
Adventure
65 films
Crime
57 films
Romance
53 films
Sci Fi
51 films
Fantasy
43 films
USA
307 films
UK
54 films
Canada
20 films
France
8 films
Japan
7 films
Germany
7 films
China
6 films
Italy
5 films
Australia
3 films
New Zealand
3 films
English
342 films
French
29 films
Spanish
23 films
Italian
20 films
German
12 films
Russian
9 films
Japanese
8 films
Chinese
6 films
Latin
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

lonestarr357’s most liked review

The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

★★★½

Scavenger Hunt #46
Task #4: A movie with a blue poster or the word 'blue' in the title

Following a night of drinking, Norah (Anne Baxter) wakes up to a hangover and the news that the man (Raymond Burr) she was with is dead. Is she the killer? Well-done interweaving of noir and melodrama, with some nice touches.

More reviews

lonestarr357’s most liked list

Taken 2
The Marrying Man
The Graduate

Scavenger Hunt #51 - June 2019

Some of the tasks for movies from the previous month felt too medicinal, as in 'they're good for you'...on the surface, at least; actually watching them, they were not good. This month, though...I think I can work with these.

Re-watches: Death to Smoochy, Drop Dead Gorgeous, Election, Free Enterprise, Not Another Teen Movie and Taken 2

Originator: Turd Crapley (no, seriously)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Christmas Story 2
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Inventory

Films lonestarr357 watched in 2019

  • Doug's 1st Movie
  • Gross Anatomy
  • Toy Story 2
  • Field of Dreams
  • Uncut Gems
  • Licence to Kill
  • Frozen II
  • Frozen
  • Black Christmas
  • Christmas Evil
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Abominable
  • Jumanji: The Next Level
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • A Christmas Movie Christmas
  • Terror on the 40th Floor
  • Slipstream
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Destiny To Order
  • How I Got Into College
  • Chill Factor
  • 21 Bridges
  • Honey Boy
  • A Christmas Story 2
  • Christmas in Rome
  • The Ladykillers
  • Cabaret
  • The Irishman
  • Sword of Sherwood Forest
  • Mary Shelley's Frankenstein
  • Song of the Sea
  • The Lavender Hill Mob
  • Knives Out
  • The Rum Diary
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Ford v Ferrari
  • Galaxy Quest
  • Day of the Animals
  • The Terminal Man
  • Charlie's Angels
  • The Good Liar
  • Yesterday
  • Witchfinder General
  • One of Our Dinosaurs Is Missing
  • Dead Ringer
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • A Hard Day's Night
  • Attack the Block
  • Jojo Rabbit
  • Stuber
  • Harriet
  • The 39 Steps
  • The Limey
  • Disorganized Crime
  • The Current War
  • The Shining
  • Monster House
  • The Funhouse
  • Seed of Chucky
  • End of Days
  • Deadly Lessons
  • Carrie
  • Black and Blue
  • Gemini Man
  • The House That Dripped Blood
  • Curse of the Crimson Altar
  • Bones
  • Rosemary's Baby
  • The Addams Family
  • Igor
  • Jennifer's Body
  • The Uncanny
  • Dolemite Is My Name
  • Lake Placid
  • A Nightmare on Elm Street
  • A Nightmare on Elm Street
  • Hocus Pocus
  • Joker
  • The Funhouse Massacre
  • Coraline
  • Deep Blue Sea
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Grizzly
  • Leviathan
  • DeepStar Six
  • Child's Play
  • It Chapter Two
  • Cruise Into Terror
  • The Rage: Carrie 2
  • Never Goin' Back
  • Blinded by the Light
  • The World Is Not Enough
  • Finding Nemo
  • Mon oncle Antoine
  • Being John Malkovich
  • The Last Song
  • The Dream Team
  • Only You
  • Hustlers
  • Ready to Wear
  • Marty
  • Jane
  • The Cowboy Way
  • Jacknife
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • A Patch of Blue
  • Angel Has Fallen
  • The Peanut Butter Falcon
  • King Ralph
  • Hard Ticket to Hawaii
  • Some Kind of Beautiful
  • The Lost Weekend
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Descendants 3
  • Don't Let Go
  • A Simple Favor
  • Blackboard Jungle
  • Crazy on the Outside
  • The Rock
  • Wired
  • Idle Hands
  • Young Man with a Horn
  • Surfer, Dude
  • Dogma
  • Ready or Not
  • Good Boys
  • The Yin and the Yang of Mr. Go
  • Stan Lee's Mighty 7
  • Jack and the Beanstalk
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • The God of Cookery
  • Duchess of Idaho
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Sullivan's Travels
  • Savage Harvest
  • Tarzan
  • Trainspotting
  • Village of the Damned
  • Persona
  • Rebel Without a Cause
  • The Kitchen
  • Wonder Park
  • Driving Miss Daisy
  • The African Queen
  • Gladiator
  • Family Business
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Tango & Cash
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Original Gangstas
  • Chloe
  • The Evil of Frankenstein
  • Mistress
  • Platoon
  • Outbreak
  • Point Break
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Welcome Home Roscoe Jenkins
  • Forbidden Planet
  • The Cowboys
  • The Art of Self-Defense
  • Messenger of Death
  • Life Stinks
  • Toy Story 4
  • The Screaming Woman
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • Deathtrap
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Love, Romance & Chocolate
  • Aladdin and His Wonderful Lamp
  • Spider-Man: Far From Home
  • The Last Boy Scout
  • Hearts Beat Loud
  • The Two Faces of Dr. Jekyll
  • The Legend of Tarzan
  • Before and After
  • Il Mare
  • Men in Black: International
  • The Graduate
  • Tangerine
  • Don't Make Waves
  • The Beast From 20,000 Fathoms
  • Free Enterprise
  • On the Basis of Sex
  • Batman Begins
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Parker
  • Saving Face
  • Taken 2
  • Attack of the 50 Foot Woman
  • Lionheart
  • The Marrying Man
  • Election
  • Next of Kin
  • Dark Phoenix
  • Kinsey
  • Death to Smoochy
  • Torque
  • Not Another Teen Movie
  • Isn't It Romantic
  • Seraphim Falls
  • Ma
  • Perfect Sense
  • Go

See all 349

World map

Highly rated films lonestarr357 is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Little Women
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more