LongDarkBlues has logged 144 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
06
I Like Girls

I Like Girls

2016
×
Edit this entry  
04
Destiny

Destiny

1921
×
★★★★
Edit this entry  
04
Only Dream Things

Only Dream Things

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Archangel

Archangel

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lines of the Hand

Lines of the Hand

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Glorious

Glorious

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Brand Upon the Brain!

Brand Upon the Brain!

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Violation

Violation

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Edit this entry  
11
Honeydew

Honeydew

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Man in the Woods

The Man in the Woods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lost Boy

Lost Boy

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Kirksdale

Kirksdale

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Come True

Come True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power

The Power

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Suspect Zero

Suspect Zero

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Magic Horse

The Magic Horse

1953
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Secret of the Marquise

The Secret of the Marquise

1922
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lost Son

The Lost Son

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★½
Edit this entry  
22
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gaia

Gaia

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Joe Buffalo

Joe Buffalo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
KKUM

KKUM

2020
×
★★★½
Edit this entry