Sort by

Brother Nature has logged 333 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Harvey

Harvey

1950
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
Read prior review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Read prior review Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
Read prior review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry