Sort by

Ken has logged 415 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
Edit this entry  
05
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry