• Bob's Burgers: The Movie

    ★★★★★

  • Shrek Retold

  • Skins

  • The Big Sick

    ½

  • Hi Stranger

  • Central Intelligence

    ★★½

  • Nuts!

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★★

  • Spy

    ★★★★★

  • I Am Nightmare

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • Symmetry

    ★★★

  • Dick Figures: The Movie

  • Anina

    ★★½

  • The Impossible

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Heart String Marionette

    ★★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★★★

  • Consuming Spirits

  • The Painting

  • A Monster in Paris

  • Midori-ko

  • Wrinkles

  • The Rabbi's Cat

  • A Cat in Paris

  • Totally Spies! The Movie

  • Orphan

    ★★★★★

  • 45365

    ★★★

  • The Story of Mr. Sorry

    ★★★½

  • Mary and Max

    ★★★★★

  • From Inside

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Idiots and Angels

    ★★★½

  • Sita Sings the Blues

    ½

  • I Think We're Alone Now

    ★★★★½

  • The Simpsons Movie

    ★★★½

  • Flatland: The Film

    ★★★

  • Strangers with Candy

  • Alert

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • A Life Without Pain

  • Salad Fingers

  • The Girl Next Door

  • D.E.B.S.

    ★½

  • Saw

    ★★★★★

  • Mean Creek

  • Tokyo Godfathers

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Elephant

  • Mécanix

  • Whole

  • The Triplets of Belleville

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Song for a Raggy Boy

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Hanako

  • Children Underground

    ★★★★

  • Bubble Boy

  • Spirited Away

    ★★★½

  • Amélie

    ★★★★★

  • Crayon Shin-chan: Fierceness That Invites Storm! The Adult Empire Strikes Back

  • Get Over It

  • Waking Life

    ★★★½

  • Dude, Where's My Car?

    ★★★★★

  • Daria in 'Is It Fall Yet?'

  • Gossip