Sort by

Lucy has logged 267 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Edit this entry  
20
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Seven Women of Different Ages

Seven Women of Different Ages

1979
×
Edit this entry  
19
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
1

1

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★½
Edit this entry  
18
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rubber Band Pistol

Rubber Band Pistol

1962
×
Edit this entry  
13
Gray's Anatomy

Gray's Anatomy

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★
Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
8 X 8: A Chess-Sonata in 8 Movements

8 X 8: A Chess-Sonata in 8 Movements

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parade

Parade

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Edit this entry  
06
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★★½
Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
06
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★
Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wombling Free

Wombling Free

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Castle

The Castle

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rocky Mountain Holiday with John Denver and the Muppets

Rocky Mountain Holiday with John Denver and the Muppets

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry