Sort by

Lucy has logged 42 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rocky Mountain Holiday with John Denver and the Muppets

Rocky Mountain Holiday with John Denver and the Muppets

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Generation A: Portraits of Autism and the Arts

Generation A: Portraits of Autism and the Arts

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Common Threads: Stories from the Quilt

Common Threads: Stories from the Quilt

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Talking Heads - Live in Rome

Talking Heads - Live in Rome

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sunrise Over Tiananmen Square

Sunrise Over Tiananmen Square

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Act of God

Act of God

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wild Blue Yonder

The Wild Blue Yonder

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Faces

Faces

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry