Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Edit this entry  
02
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memento Chrono Cut

Memento Chrono Cut

×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★½
Edit this entry  
05
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Heathers

Heathers

1988
×
★★★
Edit this entry  
04
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
TINA

TINA

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
01
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Paul

Paul

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★½
Edit this entry  
22
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★½
Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★½
Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★
Edit this entry