RSS feed for lordbyrum
  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★

    I have so much to say about how little sense anything in this dumb movie makes that I just can’t right now.

  • Justice League: The New Frontier

    Justice League: The New Frontier

    ★★★★

    The best justice league movie we will probably ever get

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★½

    I have to admit, I saw the sequel “call me by your name” first and so that could have affected my viewing of this, the first movie.  But overall I’d say it was quite enjoyable. Totally different movie than the sequel.  I mean this is animated and takes place in Japan.  Also, though time is a theme of the movie, I don’t see how this movie that takes place a few decades later could be at all a prequel.  Also…

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★★½

    Outside of a few problems, it’s a pretty perfect movie.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    Watched it again.  A near perfect movie for me.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★½

    Man this movie is good.  Maybe a bit of a high rating but I don’t care, it’s easily one of the best of the genre for many reasons.

  • The Big Sick

    The Big Sick

    ★★★★

    A beautiful love story between a man and his ex girlfriends parents.

  • Kingsman: The Golden Circle

    Kingsman: The Golden Circle

    ★★★½

    Fun

  • While We're Young

    While We're Young

    ★★★★

    I like this movie a lot and find it relatable on many levels.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    I watched this again, I think it may be better than force awakens

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    The first half of this movie is five stars, but the second half suffers simply because the first half is perfect.

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    "No man is a failure who has friends."

    This movie is perfect.  The cast is perfect.  The story is perfect.  The message is perfect.    The feelings it conveys are perfect.  It basically means everything to me.  I'll never not watch this and I'll never not want to be the man of George bailey.