RSS feed for Adam

Adam has logged 63 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Sound of Insects: Record of a Mummy

The Sound of Insects: Record of a Mummy

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resurrection

Resurrection

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Walter

Walter

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Detention

Detention

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Days to Noon

Seven Days to Noon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Steamin' & Dreamin': The Grandmaster Cash Story

Steamin' & Dreamin': The Grandmaster Cash Story

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hot Potato

The Hot Potato

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Idolmaker

The Idolmaker

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Pirate Bay: Away from Keyboard

The Pirate Bay: Away from Keyboard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Himizu

Himizu

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead of Winter

Dead of Winter

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Infidel

The Infidel

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Floors

Dark Floors

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
StreetDance 2

StreetDance 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Excision

Excision

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bullock & The Broken Heart

The Bullock & The Broken Heart

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Small Hitch

One Small Hitch

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Maggie Simpson in The Longest Daycare

Maggie Simpson in The Longest Daycare

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Head Over Heels

Head Over Heels

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adam and Dog

Adam and Dog

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Playback

Playback

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
The Centrifuge Brain Project

The Centrifuge Brain Project

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Vow

The Vow

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Calling

The Calling

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
V/H/S

V/H/S

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Read the review Edit this entry