RSS feed for Adam

Adam has logged 55 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Home

Home

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★
Edit this entry  
29
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
★★½
Edit this entry  
27
The Perfect Host

The Perfect Host

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Let It Snow

Let It Snow

2013
×
Edit this entry  
25
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Starlet

Starlet

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Poppies

Poppies

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★½
Edit this entry  
23
The Fox and the Hare

The Fox and the Hare

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
All Is Bright

All Is Bright

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Shame the Devil

Shame the Devil

2013
×
½
Edit this entry  
22
Wind

Wind

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Saving Santa

Saving Santa

2013
×
★½
Edit this entry  
21
Time Lapse

Time Lapse

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Age of Tomorrow

Age of Tomorrow

2014
×
Edit this entry  
20
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kuma: The Second Wife

Kuma: The Second Wife

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
The Chinese Wall

The Chinese Wall

2002
×
★★
Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wavelength

Wavelength

1967
×
Edit this entry  
17
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Terri

Terri

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Getaway

Getaway

2013
×
½
Edit this entry  
16
Hahaha

Hahaha

2010
×
★★
Edit this entry  
15
Lilting

Lilting

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Manufractur

Manufractur

1985
×
Edit this entry  
14
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Exit

Exit

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Like You Know It All

Like You Know It All

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Aftermath

Aftermath

2012
×
Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★
Edit this entry  
10
The Goddess of 1967

The Goddess of 1967

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pete's Christmas

Pete's Christmas

2013
×
Edit this entry  
09
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Aliens Are Coming

The Aliens Are Coming

1980
×
★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pieta

Pieta

2012
×
★½
Edit this entry  
06
Foxfire

Foxfire

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★½
Edit this entry  
04
The Good Witch's Wonder

The Good Witch's Wonder

2014
×
Edit this entry