RSS feed for lordxgold

lordxgold has logged 59 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cargo

Cargo

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Bad Day for the Cut

Bad Day for the Cut

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
End Game

End Game

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ravenous

Ravenous

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The Little Witch

The Little Witch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Child 44

Child 44

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lommbock

Lommbock

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chasing Ice

Chasing Ice

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mystery Science Theater 3000: The Movie

Mystery Science Theater 3000: The Movie

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★
Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
We Used To Be Cool

We Used To Be Cool

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry