2017

lordxgold lordxgold’s year in review

lordxgold’s highest rated films

  • Lammbock

    ★★★★★

  • The Legend of 420

    ★★★★★

  • Long Shot

    ★★★★★

  • Playground

    ★★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★★

  • My Best Fiend

    ★★★★★

  • A Single Man

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

  • Land of Mine

    ★★★★★

  • Earthlings

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Tower

    ★★★★★

  • The Unheard Woman

    ★★★★★

  • A Coffee in Berlin

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Super Dark Times

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Daddy's Home

Jan 5

Most Watched

Arrival

twice

Last Film

Olaf's Frozen Adventure

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
45 films
Comedy
30 films
Thriller
29 films
Sci Fi
17 films
Mystery
16 films
Documentary
14 films
Horror
13 films
Crime
13 films
Adventure
10 films
Action
9 films
USA
67 films
Germany
8 films
UK
8 films
France
7 films
South Korea
4 films
Belgium
3 films
Canada
3 films
Japan
2 films
Australia
2 films
Italy
2 films
English
83 films
German
11 films
Spanish
9 films
French
6 films
Japanese
5 films
Korean
4 films
Russian
3 films
Italian
3 films
Arabic
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 165

Watchlist

Stars

Directors

Crew

lordxgold’s most liked review

Backtrack

jumpscare, sinnloses gelaber, jumpscare, sinnloses gelaber....... und eine sound Abmischung die einfach nur eine Frechheit ist... Beim genuschel der Schauspieler muss man die Lautstärke auf maximum stellen und im nächsten Moment rauscht ein Zug vorbei und dir fliegen die Boxen um die Ohren... ein belangloser film

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Unheard Woman

Films watched in 2017

  • Olaf's Frozen Adventure
  • Todd Barry: Spicy Honey
  • Despicable Me 3
  • Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion
  • Lammbock
  • Inside Out
  • Bright
  • Snowpiercer
  • The Legend of 420
  • Super Dark Times
  • Golden Time
  • Louis C.K. 2017
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Gaga: Five Foot Two
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Long Shot
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Buster's Mal Heart
  • Hitch Hike
  • Playground
  • Amistad
  • Amadeus
  • Strange Days
  • Princesses
  • Swiss Army Man
  • Movie 43
  • Hachi: A Dog's Tale
  • Graceland
  • The Thing
  • Scent of a Woman
  • It
  • Seoul Station
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • My Best Fiend
  • Heroin(e)
  • Marshland
  • A Single Man
  • Grizzly Man
  • The Unknown Girl
  • The Zero Theorem
  • Life
  • Hungry Hearts
  • We're the Millers
  • Vacation
  • Backtrack
  • Kingsman: The Secret Service
  • Land of Mine
  • 31
  • Imperium
  • Ghost in the Shell
  • Silent Running
  • The Loft
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The White Helmets
  • Earthlings
  • Arrival
  • Stockholm East
  • War Dogs
  • Sully
  • 11:14
  • I Am Not Your Negro
  • Okja
  • Tower
  • The Girl with All the Gifts
  • Stranger Than Fiction
  • Get Hard
  • Casting JonBenet
  • Sausage Party
  • The Iron Giant
  • Don't Look at Me that Way
  • The Lady in the Car with Glasses and a Gun
  • Home for the Weekend
  • Blair Witch
  • Pixels
  • The Edge of Seventeen
  • Don't Breathe
  • The Unheard Woman
  • The Sunshine Makers
  • Lights Out
  • Peter and the Farm
  • John Wick: Chapter 2
  • Identity
  • Wrong
  • A Coffee in Berlin
  • Complete Unknown
  • Predestination
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Train to Busan
  • The Purge
  • Split
  • The Beginning of Life
  • Manchester by the Sea
  • The Bloom of Yesterday
  • Hardcore Henry
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • The Night Before
  • Arrival
  • Daddy's Home

Highly rated films lordxgold missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Blade Runner 2049
  • Get Out
  • Phantom Thread

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more