Sort by

. has logged 54 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★½
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Edit this entry  
26
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
16
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
3 Faces

3 Faces

2018
×
Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
Edit this entry  
14
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
Edit this entry  
06
Looking for Eric

Looking for Eric

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spice World

Spice World

1997
×
Edit this entry  
25
The Good Girls

The Good Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Layla M.

Layla M.

2016
×
Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Goya's Ghosts

Goya's Ghosts

2006
×
★★½
Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fyre

Fyre

2019
×
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry