Lorenzo has logged 84 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The God of Cookery

The God of Cookery

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
RED 2

RED 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annie

Annie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Corner Gas: The Movie

Corner Gas: The Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Footloose

Footloose

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Avenging Eagle

The Avenging Eagle

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Everly

Everly

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Legendary Weapons of China

Legendary Weapons of China

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Edit this entry  
20
Disciples of the 36th Chamber

Disciples of the 36th Chamber

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
Shaolin Abbot

Shaolin Abbot

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
The Dragon and the Tiger Kids

The Dragon and the Tiger Kids

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mystery of Chess Boxing

The Mystery of Chess Boxing

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaolin & Wu Tang

Shaolin & Wu Tang

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Monkey Kung Fu

Mad Monkey Kung Fu

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prodigal Son

The Prodigal Son

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Azumi

Azumi

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Victim

The Victim

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invincible Armour

The Invincible Armour

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Young Auntie

My Young Auntie

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The 7 Grandmasters

The 7 Grandmasters

1977
×
★★★
Edit this entry  
14
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fist of Legend

Fist of Legend

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knockabout

Knockabout

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dance of the Drunk Mantis

Dance of the Drunk Mantis

1979
×
★★★
Edit this entry