Sort by

LorraineSovern has logged 201 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eddie Pepitone: In Ruins

Eddie Pepitone: In Ruins

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Edit this entry  
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
No No: A Dockumentary

No No: A Dockumentary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★
Edit this entry  
29
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
Edit this entry  
27
Youth

Youth

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Youth

Youth

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Misery Loves Comedy

Misery Loves Comedy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted

Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Comedian

Comedian

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Matt Braunger: Big Dumb Animal

Matt Braunger: Big Dumb Animal

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Trevor Noah: You Laugh But It's True

Trevor Noah: You Laugh But It's True

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Trevor Noah: African American

Trevor Noah: African American

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Demetri Martin: Live (At The Time)

Demetri Martin: Live (At The Time)

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tig

Tig

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
World's Greatest Dad

World's Greatest Dad

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Myq Kaplan: Small, Dork and Handsome

Myq Kaplan: Small, Dork and Handsome

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Meet the Patels

Meet the Patels

2014
×
★★★★
Edit this entry