Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Love, Death & Robots: Kill Team Kill

Love, Death & Robots: Kill Team Kill

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Old

Old

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
17 Again

17 Again

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fandom

The Fandom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Complete History of My Sexual Failures

A Complete History of My Sexual Failures

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry