Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • A Parks and Recreation Special

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Greyhound

    ★★★★

  • Underwater

    ★★★½

  • Host

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★½

  • Crawl

    ★★★★½

  • The Lodge

    ★★★★½

  • Say Anything...

    ★★★★½

  • Scanners

    ★★★★½

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★½

  • Gonjiam: Haunted Asylum

    ★★★★½

  • Planet of the Vampires

    ★★★★½

  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • Ray Harryhausen: Special Effects Titan

    ★★★★½

  • Sinister

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 145 Films watched
  • 12.1 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

King Arthur

Jan 1

Most Watched

Santa Jaws

twice

Last Film

Slayed

Dec 20

Genres, countries & languages

Horror
108 films
Thriller
45 films
Sci Fi
30 films
Comedy
28 films
Drama
27 films
Action
23 films
Mystery
18 films
Adventure
10 films
History
7 films
Fantasy
7 films
USA
88 films
UK
22 films
Canada
19 films
France
10 films
Italy
9 films
Germany
5 films
South Korea
4 films
New Zealand
3 films
Australia
3 films
Philippines
3 films
English
130 films
Italian
15 films
French
10 films
German
8 films
Spanish
7 films
Japanese
6 films
Korean
4 films
Portuguese
2 films
Chinese
2 films
Norwegian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

losman94’s most liked review

The Poughkeepsie Tapes

★★★★

This pseudo crime documentary details the events surrounding a fictional serial killer who operated in the New York town of Poughkeepsie in the 1990s. It begins when a police raid a house and find hundreds of videotapes inside, it is revealed that the tapes document untold numbers of abductions and…

More reviews

losman94’s most liked list

Birthday Horror

Horror movies that have birthday parties or birthdays that factor into the plot of the story.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Hamilton
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Hogzilla
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Slayed
Average weighted rating:

2.9

Films losman94 watched in 2020

  • Slayed
  • ATM
  • Blood Beat
  • Happy Horror Days
  • I'm Dreaming of a White Doomsday
  • Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!
  • Silent Night, Zombie Night
  • Dismembering Christmas
  • Satan
  • Once Upon a Time at Christmas
  • Body
  • Christmas Apparition
  • Whoever Slew Auntie Roo?
  • Santa Jaws
  • Santa Jaws
  • Xtro 2: The Second Encounter
  • The Shed
  • Beast of Blood
  • Mad Doctor of Blood Island
  • Brides of Blood
  • Host
  • Capsule
  • Kill, Baby... Kill!
  • Greyhound
  • Bloody Bloody Bible Camp
  • All the Colors of Giallo
  • Baron Blood
  • The Devil's Plaything
  • Lips of Blood
  • Blood Fest
  • Howl
  • Tape 407
  • C.S.A.: The Confederate States of America
  • Ray Harryhausen: Special Effects Titan
  • Lake of Death
  • Beyond the Darkness
  • Snatchers
  • Body Melt
  • Missing 411: The Hunted
  • The Skull
  • Sweet, Sweet Lonely Girl
  • The Old Dark House
  • Color Out of Space
  • Guns Akimbo
  • The Sender
  • Shirley
  • The Curse of La Llorona
  • Hamilton
  • Midway
  • Culture Shock
  • Uncle Sam
  • Metamorphosis
  • The Wailing
  • The Beach House
  • Madhouse
  • Barracuda
  • Bait
  • Shark Night 3D
  • The Creeping Flesh
  • The Mandela Effect
  • Monster in the Closet
  • The Last Horror Film
  • The Little Stranger
  • Crawl
  • The Possessed
  • Hell Comes to Frogtown
  • Sisters
  • The Beyond
  • Harper Valley P.T.A.
  • Don't Go in the Woods
  • T is for Turbo
  • No Tomorrow: A Turbo Kid Tale
  • Turbo Kid
  • Child's Play
  • House of the Witch
  • Sinister
  • Hogzilla
  • Scare Package
  • Day of the Animals
  • The Shiver of the Vampires
  • Slave of the Cannibal God
  • Warning: Do Not Play
  • Fido
  • The Final Countdown
  • Intruder
  • The Devil Within
  • The Conspiracy
  • Feast
  • Grizzly
  • Count Yorga, Vampire
  • Ad Astra
  • Tetsuo: The Iron Man
  • The Blackwell Ghost
  • Gonjiam: Haunted Asylum
  • VFW
  • Little Monsters
  • Curse of the Crimson Altar
  • Antrum
  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street
  • Dead Heat
  • Cannibal Holocaust
  • Project Ithaca
  • Frightmare
  • Blood Machines
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Kill List
  • Extremity
  • Joker
  • Terror Firmer
  • Blood Quantum
  • The Lodge
  • Demon Wind
  • Maniac
  • Nine to Five
  • Captive State
  • Starcrash
  • Say Anything...
  • A Parks and Recreation Special
  • Hiding Out
  • I Drink Your Blood
  • Brotherhood of the Wolf
  • Z for Zachariah
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • House on the Edge of the Park
  • Camp Death III in 2D!
  • The Lighthouse
  • Corona Zombies
  • Road Games
  • Porno
  • The Wind
  • Rabid
  • City of the Living Dead
  • Planet of the Vampires
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Scanners
  • Candy Corn
  • The Gauntlet
  • Underwater
  • Child's Play
  • Siren
  • Alice, Sweet Alice
  • The Patriot
  • The Aftermath
  • xXx
  • King Arthur

World map

Highly rated films losman94 is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?

Highly rated with losman94’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Apocalypse Now
  • Whiplash
  • 12 Angry Men
  • Come and See
  • The Thing
  • The Godfather
  • The Shining
  • Pulp Fiction
  • Psycho
  • Taxi Driver
  • Alien
  • Before Sunrise
  • Halloween
  • Jaws
  • Mad Max: Fury Road
  • Do the Right Thing
  • Inglourious Basterds
  • Mulholland Drive
  • Rear Window
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Empire Strikes Back
  • The Silence of the Lambs
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Stop Making Sense
  • The Godfather: Part II
  • Parasite
  • Se7en
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Before Sunset
  • Possession
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Titanic
  • Call Me by Your Name
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Back to the Future
  • Chungking Express
  • Before Midnight
  • The Shawshank Redemption
  • Sunset Boulevard
  • Fight Club
  • There Will Be Blood
  • GoodFellas
  • The Dark Knight
  • The Big Lebowski
  • It's a Wonderful Life
  • Hot Fuzz
  • Suspiria
  • Perfect Blue
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Monsters, Inc.
  • Dawn of the Dead
  • Heat
  • La La Land
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Ratatouille
  • Spirited Away
  • The Last Dance
  • The Handmaiden

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more