Sort by

Peter has logged 833 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Within

Within

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
31
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★½
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
Richard Linklater: Dream Is Destiny

Richard Linklater: Dream Is Destiny

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Elena and Her Men

Elena and Her Men

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Level 16

Level 16

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★
Edit this entry  
24
To Joy

To Joy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Drum

Drum

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Bad Mama

Big Bad Mama

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
West Of Shanghai

West Of Shanghai

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry