Sort by

Peter has logged 75 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trapped Alive

Trapped Alive

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Outlaw: Kill!

Outlaw: Kill!

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Supervixens

Supervixens

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Down a Dark Hall

Down a Dark Hall

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil with Seven Faces

The Devil with Seven Faces

1971
×
Edit this entry  
25
Art History

Art History

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Black Gestapo

The Black Gestapo

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tattered Dress

The Tattered Dress

1957
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Outlaw: Black Dagger

Outlaw: Black Dagger

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
Love Education

Love Education

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shaft in Africa

Shaft in Africa

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Shaft's Big Score!

Shaft's Big Score!

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★½
Edit this entry