Lost In Film has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Las pirañas

Las pirañas

1967
×
★½
Edit this entry  
12
Miracles of Thursday

Miracles of Thursday

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
Mainstream

Mainstream

2020
×
½
Edit this entry  
09
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Placido

Placido

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Rocket from Calabuch

The Rocket from Calabuch

1956
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Boyfriend in Sight

Boyfriend in Sight

1954
×
★★★
Edit this entry  
30
Dying to Tell

Dying to Tell

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Welcome Mr. Marshall!

Welcome Mr. Marshall!

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
26
That Happy Couple

That Happy Couple

1953
×
★★½
Edit this entry  
25
Sew Torn

Sew Torn

2019
×
½
Edit this entry  
25
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★½
Edit this entry  
20
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★
Edit this entry  
17
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Max Richter's Sleep

Max Richter's Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Tale of Spring

A Tale of Spring

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wanda

Wanda

1970
×
★★½
Edit this entry  
11
El iluso

El iluso

2014
×
½
Edit this entry  
11
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Edit this entry  
10
Accident

Accident

1967
×
★★½
Edit this entry  
09
Darling

Darling

1965
×
★★½
Edit this entry  
07
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★
Edit this entry  
06
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★½
Edit this entry  
06
The Servant

The Servant

1963
×
★★★½
Edit this entry  
06
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★½
Edit this entry  
05
Victim

Victim

1961
×
★★★½
Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Sea Shall Not Have Them

The Sea Shall Not Have Them

1954
×
Edit this entry  
01
Every Song Is About Me

Every Song Is About Me

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Lavender

Lavender

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Adri

Adri

2013
×
½
Edit this entry  
27
No me despertéis

No me despertéis

2018
×
Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Coffee To Go

Coffee To Go

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Septiembre

Septiembre

2015
×
½
Edit this entry  
26
Los Cárpatos

Los Cárpatos

×
★★★
Edit this entry  
26
Victor XX

Victor XX

2015
×
★½
Edit this entry  
25
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
25
My Dead Dad's Porno Tapes

My Dead Dad's Porno Tapes

2018
×
★★★½
Edit this entry