Sort by

dani has logged 111 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peterloo

Peterloo

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
Loro

Loro

2018
×
★½
Edit this entry  
26
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★½
Edit this entry  
26
The Cave

The Cave

2005
×
Edit this entry  
26
Silenced

Silenced

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Border

Border

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★
Edit this entry  
23
Capernaum

Capernaum

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Marebito

Marebito

2004
×
½
Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
½
Edit this entry  
21
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Dark Figure of Crime

Dark Figure of Crime

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Kursk

Kursk

2018
×
Edit this entry  
19
Wicked City

Wicked City

1987
×
★½
Edit this entry  
18
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Marionette

Marionette

2017
×
½
Edit this entry  
18
Cake

Cake

2014
×
Edit this entry  
17
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Europe Raiders

Europe Raiders

2018
×
Edit this entry  
15
Lost, Lost, Lost

Lost, Lost, Lost

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Mysterious Family

The Mysterious Family

2017
×
½
Edit this entry  
15
On Your Wedding Day

On Your Wedding Day

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
14
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
A Man's Flower Road

A Man's Flower Road

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★½
Edit this entry  
14
Pusher 3

Pusher 3

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Chase

The Chase

2017
×
★★
Edit this entry  
13
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★
Edit this entry  
12
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Edit this entry