RSS feed for dani
  • Days

    Days

    ★★★★

    You know I'm such a fool for you
    You've got me wrapped around your finger
    Do you have to let it linger?
    Do you have to, do you have to, do have to let it linger?

  • Possessor

    Possessor

    ★★★½

    sean bean is a character of a from software game

  • Joker

    Joker

    There is a quote by Bojack Horseman that explains Phillips' Joker just perfectly - "it has nothing to say and it says that nothing badly". This movie is a mess, pretty well shot but still a huge mess of primitive philosophy and missed opportunities accompanied by an amazing score by Hildur Guðnadóttir and surprisingly so-so performance by Joaquin Phoenix. A typical edgy comedy director Todd Phillips who thinks you can’t be funny without being offensive turned a story about deranged…

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    I don’t write much often lately but if I do it’s about something very special, Portrait of a Lady on Fire is that one special movie. Glorious but tamed lesbian period drama, but not emotionally tamed: nearly every scene is as piercingly intense as the best suspense thrillers you can think of. I can't say that I'm a huge admirer of earlier Céline Sciamma but after seeing Portrait of a Lady on Fire I just know she's one of the…

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    "The light belongs to me."

    When sophomore feature by the mind that stood behind one of the best horror movies of the century, The VVitch, was announced, it seemed like everything is clear about the main topic of the movie and how it's going to be played. Two men on an isolated island is already enough for a thrilling story (look at the Russian movie How I Ended This Summer) but devilish seagulls and a mysterious mermaid would only add…

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    let's get one thing *straight* if a movie features a scene (and the lighthouse has more than one) in which rob jerks off it deserves a 5-star rating.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Due to mental health issues I haven’t written anything in almost three months but as soon I watch the newest Ari Aster movie I knew that I just have to write something on this masterpiece of a movie that resonated with me like not a lot of movies do. One of the reasons I had (and in fact still have) mental issues at the moment is because I put someone’s needs and feelings before mine just like Dani does in…

  • 2012

    2012

    ★★★★★

    don't even start...

  • Burning

    Burning

    ★★★★★

    miles davis makes even perfect things better.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    think of the greatest heist/scam movies, movies about working class and unemployment and slow-burning thrillers but much much better.

  • Hellboy

    Hellboy

    ½

    Malamente (eso es) (así sí)
    Malamente (tra, tra)
    Mal, muy mal, muy mal, muy mal, muy mal (mira)
    Malamente (toma que toma) ('amonó)
    Malamente (eso es) (¡'illo!)
    Malamente
    Mal, muy mal, muy mal, muy mal, muy mal
    Malamente (¡uh!)

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★½

    the sequel we didn't want but needed.