Sort by

lottevdp has logged 94 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
8eraf

8eraf

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Good Omens: Lockdown

Good Omens: Lockdown

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dug Days

Dug Days

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Descendants: The Royal Wedding

Descendants: The Royal Wedding

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Midwife

The Midwife

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fear Filter

Fear Filter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry