Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
His Favorite Pastime

His Favorite Pastime

1914
×
Edit this entry  
11
Tango Tangles

Tango Tangles

1914
×
Edit this entry  
11
A Film Johnnie

A Film Johnnie

1914
×
Edit this entry  
11
Between Showers

Between Showers

1914
×
Edit this entry  
04
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
A Thief Catcher

A Thief Catcher

1914
×
Edit this entry  
01
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
Edit this entry  
01
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
Read the review Edit this entry  
01
Making a Living

Making a Living

1914
×
Edit this entry  
24
Gaza Mon Amour

Gaza Mon Amour

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mr. Sleeman Is Coming

Mr. Sleeman Is Coming

1957
×
Edit this entry  
27
A Man in My Life

A Man in My Life

1961
×
Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Edit this entry  
14
In Your Hands

In Your Hands

1960
×
★★★
Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Edit this entry  
01
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Horizons

Horizons

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Water and Fire

Water and Fire

2013
×
Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
Edit this entry  
04
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forever Yours

Forever Yours

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dreams

Dreams

1955
×
★★★
Edit this entry  
21
Greatest Events of World War II in Colour

Greatest Events of World War II in Colour

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★
Edit this entry  
14
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
Edit this entry  
13
Jamila, the Algerian

Jamila, the Algerian

1958
×
★★★
Edit this entry  
13
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Insult

The Insult

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry