Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Los perros

Los perros

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Edit this entry  
08
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
17
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
26
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Heavy

Heavy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
12
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry