• Don't Look Up

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • The Goddess of Fortune

    ★★★½

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • RuPaul's Drag Race Holi-Slay Spectacular

    ★★★½

  • Boy Erased

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★½

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Death and Life of Marsha P. Johnson

    ★★★★

  • God's Own Country

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★½

  • The Revenant

    ★★½

  • The Big Short

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★½

  • The Danish Girl

    ★★★★½

  • Holding the Man

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • The Great Beauty

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • Laurence Anyways

    ★★★★½

  • Tangled

    ★★★

  • The King's Speech

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Heartbeats

    ★★★★½

  • Loose Cannons

    ★★★½

  • Avatar

    ★★★

  • Zombieland

    ★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★½

  • Milk

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • Gomorrah

    ★★½

  • A Perfect Day

    ½

  • Enchanted

    ★★★★

  • Paranormal Activity

    ★★★

  • Juno

    ★★★★

  • Into the Wild

    ★★★½

  • Tales from Earthsea

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★½

  • Sin City

    ★★★

  • DodgeBall: A True Underdog Story

    ★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • The Passion of the Christ

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Love Actually

    ★★★★

  • The Lizzie McGuire Movie

    ★★★★

  • The Hours

    ★★★★★