Sort by

louferrigno has logged 415 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Eric Andre New Year's Eve Spooktacular

The Eric Andre New Year's Eve Spooktacular

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Our Lady of Paris

Our Lady of Paris

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eegah

Eegah

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Incident at Raven's Gate

Incident at Raven's Gate

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 50 Worst Movies Ever Made

The 50 Worst Movies Ever Made

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Missile

The Lost Missile

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Feeders 2: Slay Bells

Feeders 2: Slay Bells

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Elves

Elves

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bobby Yeah

Bobby Yeah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Prayer of the Rollerboys

Prayer of the Rollerboys

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas Shoes

The Christmas Shoes

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Journey Back to Christmas

Journey Back to Christmas

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Elf

The Elf

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Dangan Runner

Dangan Runner

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Vampire On Earth

The Last Vampire On Earth

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
ThanksKilling 3

ThanksKilling 3

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry