Sort by

louferrigno has logged 505 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mysteries of Love

Mysteries of Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Crime

High Crime

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bat, the Cat, and the Penguin

The Bat, the Cat, and the Penguin

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Santa Claws

Santa Claws

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Chained Girls

Chained Girls

1965
×
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
When Tomorrow Comes

When Tomorrow Comes

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Yummy Gummy Search for Santa

The Yummy Gummy Search for Santa

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Felix the Cat: The Movie

Felix the Cat: The Movie

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Muscle

Muscle

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Face

The Face

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry