louferrigno has logged 58 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Muscle

Muscle

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Face

The Face

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Powell Peralta: The Search for Animal Chin

Powell Peralta: The Search for Animal Chin

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Live from the Space Stage: A HALYX Story

Live from the Space Stage: A HALYX Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La guagua aérea

La guagua aérea

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cure: Picture Show

The Cure: Picture Show

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cure in Orange

The Cure in Orange

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2010

2010

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avalon

Avalon

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House on Bare Mountain

House on Bare Mountain

1962
×
Read the review Edit this entry  
09
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Score

Score

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Go for Broke

Go for Broke

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gloria!

Gloria!

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Winter Solstice

Winter Solstice

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
China Salesman

China Salesman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Foo Fighters Sonic Highways

Foo Fighters Sonic Highways

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pan 700

Pan 700

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pan 699

Pan 699

1974
×
Read the review Edit this entry  
02
Pan 698

Pan 698

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pan 697

Pan 697

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Pan 4

Pan 4

1974
×
★★
Read the review Edit this entry