Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • The Death and Life of Marsha P. Johnson

    ★★★★

  • My Wonderful West Berlin

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • Ghost World

    ★★★★★

  • Barton Fink

    ★★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • Windy City Heat

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 355 Films watched
  • 29.6 Average per month
  • 6.8 Average per week

Milestones

First Film

Hidden Figures

Feb 20

Most Watched

Bubba Ho-tep

twice

Santa Claus

twice

Windy City Heat

twice

Kung Fu Hustle

twice

24 Hour Party People

twice

Last Film

The Lego Batman Movie

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
144 films
Comedy
96 films
Sci Fi
73 films
Thriller
67 films
Adventure
65 films
Horror
63 films
Fantasy
59 films
Action
58 films
Animation
49 films
Crime
41 films
USA
264 films
UK
47 films
Japan
24 films
France
16 films
Germany
13 films
Canada
12 films
Italy
10 films
Hong Kong
7 films
Australia
5 films
Spain
5 films
English
311 films
French
35 films
Japanese
28 films
Spanish
23 films
German
21 films
Italian
17 films
Cantonese
7 films
Latin
7 films
Russian
5 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

louferrigno’s most liked list

Stanley
Terror
Prime Evil

Mill Creek Entertainment's 100 Greatest Cult Classics

A collection of films gathered by Mill Creek into one package (really a repackaging of B-Movie Blast and Drive In Movie Classics)

It's certainly debatable if any of them are classics, but I figured It would be useful to have something to help keep better track of the films contained in this set.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Santa and the Ice Cream Bunny
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Anniversary

Films louferrigno watched in 2017

  • The Lego Batman Movie
  • For a Few Dollars More
  • Shin Godzilla
  • Long Way North
  • Phantasm
  • Dillinger Is Dead
  • Freaks
  • The Purple Rose of Cairo
  • Bubba Ho-tep
  • Scrooged
  • Jingle All the Way
  • A Christmas Carol
  • The Nightmare Before Christmas
  • One Page Life
  • Scrooge
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • FDR: American Badass!
  • Mixed Nuts
  • 3 Godfathers
  • Awesome; I Fuckin' Shot That!
  • Elf
  • Santa Claus
  • Home Alone
  • Batman Returns
  • CKY2K
  • CKY
  • White Christmas
  • The Christmas Visitor
  • Silent Night: The Story of the Christmas Carol
  • Bimbo's Initiation
  • Christmas Comes But Once a Year
  • Blue Velvet
  • Brazil
  • The Curse of the Cat People
  • The Trollenberg Terror
  • Altered States
  • Windy City Heat
  • Kung Fu Hustle
  • The Lazarus Syndrome
  • Swing You Sinners!
  • The Cotton Club
  • Hector's Hectic Life
  • The Night Before Christmas
  • Santa in Animal Land
  • Santa and the Fairy Snow Queen
  • Godzilla vs. Hedorah
  • Project A-Ko
  • The Santa Clause 2
  • Iron Angel
  • The Santa Clause
  • Santa Claus
  • King Kong vs. Godzilla
  • The Elf and Mr. Little
  • A Christmas Dream
  • Jack Frost
  • Christmas Night
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Taxi Driver
  • The Young Graduates
  • Gremlins
  • Meeting People Is Easy
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • Edward Scissorhands
  • The Abyss
  • Alphaville
  • A Liar's Autobiography: The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman
  • Barton Fink
  • Ruthless People
  • Looper
  • Bone Tomahawk
  • The Karate Kid
  • Day of the Panther
  • Rings of Fear
  • The Patriot
  • The Naked Prey
  • 24 Hour Party People
  • Presumed Innocent
  • Pavement: Slow Century
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Gerald McBoing-Boing's Symphony
  • Big Trouble in Little China
  • THX 1138
  • White Hunter, Black Heart
  • The Abominable Dr. Phibes
  • Manos: The Hands of Fate
  • The Ox-Bow Incident
  • Lord of the Flies
  • The Wrestler
  • The Big Sleep
  • Secret File: Hollywood
  • Dead Poets Society
  • My Boyfriend's Back
  • Fist of Fury
  • Crank: High Voltage
  • Crank
  • Touch of Evil
  • Strangers on a Train
  • Heavy Traffic
  • Big Fish
  • Terror in the Jungle
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • A Fistful of Dollars
  • Before Midnight
  • Freaked
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Vertigo
  • Ravenous
  • Blade Runner 2049
  • Nosferatu
  • Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein
  • The Godfather: Part III
  • Lord of the Flies
  • Dracula
  • There Will Come Soft Rains
  • Castello Cavalcanti
  • The Band Concert
  • The Skeleton Dance
  • A Trip to the Moon
  • Naked Lunch
  • Treasure of Tayopa
  • A Mighty Wind
  • Best in Show
  • Plan 9 from Outer Space
  • Killer's Kiss
  • Tremors
  • The Virgin Suicides
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Get Out
  • Escape From Alcatraz
  • Jacob's Ladder
  • L'Atalante
  • Zero for Conduct
  • Star Trek: Generations
  • Breakout From Oppression
  • Mad Max: Fury Road
  • Taris
  • Alice in Wonderland
  • Cape Fear
  • Mr. Nobody
  • Harold and Maude
  • The Goonies
  • À propos de Nice
  • It
  • The African Queen
  • The Ninth Configuration
  • Hard Boiled
  • The Last Dinosaur
  • Broadway Danny Rose
  • Dead Leaves
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Glen or Glenda
  • A Night at the Opera
  • Kwaidan
  • Die, Monster, Die!
  • The Comedy of Terrors
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Diamonds Are Forever
  • To Live and Die in L.A.
  • Beyond The Mind's Eye
  • The Killer
  • There's Something About Mary
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Superbad
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • The Sandlot
  • The Killing
  • The Princess Bride
  • Dr. Terror's House of Horrors
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Exorcist
  • Antz
  • Mommie Dearest
  • The Aristocats
  • After Hours
  • The Trial of the Incredible Hulk
  • Out of the Past
  • The Incredible Hulk Returns
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Dracula's Daughter
  • Casino Royale
  • Windy City Heat
  • The Godfather: Part II
  • Lena's Holiday
  • House of Wax
  • Great Bolshy Yarblockos!: Making A Clockwork Orange
  • Still Tickin': The Return of A Clockwork Orange
  • A Clockwork Orange
  • Felix All Puzzled
  • Felix Doubles for Darwin
  • Felix in Hollywood
  • April Maze
  • Two-Lip Time
  • The Electric House
  • Dunkirk
  • Virile Games
  • Yellow Submarine
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Barbarella
  • The Lion King
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Scooby-Doo
  • House of Frankenstein

See all 355

World map

Highly rated films louferrigno is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • I Dream in Another Language
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Highly rated with louferrigno’s friends Patron

  • Alien
  • The Handmaiden
  • Call Me by Your Name
  • Eraserhead
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Moonlight
  • Blade Runner
  • Suspiria
  • Carol
  • Lady Bird
  • Manchester by the Sea
  • Dunkirk
  • Blade Runner 2049
  • The Shape of Water
  • La La Land
  • The Lobster
  • Get Out
  • Arrival
  • Good Time
  • Baby Driver
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Florida Project
  • Logan
  • Paterson
  • Coco
  • Hell or High Water
  • Your Name.
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Silence
  • Wind River
  • Detroit
  • Train to Busan
  • War for the Planet of the Apes
  • The Killing of a Sacred Deer
  • John Wick
  • Columbus
  • Personal Shopper
  • 20th Century Women
  • The Big Sick
  • Star Wars: The Last Jedi
  • A Ghost Story
  • The Disaster Artist
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Toni Erdmann
  • The Edge of Seventeen
  • The Lost City of Z
  • Moana
  • Raw
  • Elle
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Thor: Ragnarok
  • Wonder Woman
  • John Wick: Chapter 2
  • Mudbound
  • Logan Lucky
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Beguiled
  • It Comes at Night
  • Fences
  • The Lego Batman Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more